» آرشیو » راهکارهای پیشگیری از سقوط در سالمندان
آرشیو - دانش و سلامت
کد خبر:18131 | ۱۰ دی ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۵۸

راهکارهای پیشگیری از سقوط در سالمندان

پرتو جنوب

دکتر عبدالرحیم اسداللهی- استادیار گروه ارتقای سلامت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

 

افزایش سن و تغییرات طبیعی مانند کاهش قدرت بینایی و شنوایی از جمله دلایلی است که سالمند را در معرض خطر سقوط و افتادن قرار می دهد.

سالمندانی که ضعیف هستند و بیشتر از دیگران در معرض خطر سقوط و عوارض آن قرار دارند، اغلب حجم ماهیچه کم، التهاب مفاصل، سوء تغذیه و قدرت بدنی کمی دارند. این سالمندان در حرکت و جابجایی دچار مشکل هستند و پس از آسیب ها دیرتر بهبود می یابند. افزایش خطر سقوط و افتادن در سالمندان بسیار نگران کننده است، زیرا ضعف و شکنندگی در سالمندان علاوه بر افزایش احتمال سقوط مجدد در آنها باعث افزایش بیماری های عفونی، افزایش احتمال بستری شدن در بیمارستان به مدت طولانی، انتقال سالمند به آسایشگاه های سالمندان و ناتوانی بعد از جراحی و در بسیاری از موارد وابستگی کامل به مراقبان می شود.

پیشگیری از افتادن و سقوط:

آشپزخانه:

در آشپزخانه باید به لیز نبودن کفپوش آشپزخانه و استفاده نکردن از واکس براق کننده کف آشپزخانه و خشک و تمیز بودن کف آشپزخانه و قرار دادن اشیای مورد استفاده در قفسه های پایین کابینت دقت کرد.

پله ها:

در پله ها به ثابت کردن کفپوش پله ها به وسیله گیره های مخصوص پله و استفاده از نرده پله و یا میله نصب شده بر روی دیوار و روشن کردن چراغ در راه پله و پاگرد هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها و نگذاشتن هرگونه وسیله اضافی در راه پله ها و چسباندن نوار رنگی یا رنگ کردن لبه پله اول و پله آخر توجه کرد.

اتاق ها:

در اتاق ها نصب کلید برق اتاق در نزدیکترین محل به در ورودی، پرهیز از پهن کردن پتو یا روفرشی بر روی فرش و قرار ندادن وسایل خانه به ویژه در مسیر اتاق خواب به توالت و آشپزخانه، رد کردن سیم وسایل برقی مثل تلویزیون، رادیو و موارد مشابه از کنار دیوار، استفاده از نور مناسب برای روشنایی اتاق در موقع خواب شب، استفاده از تختخواب با ارتفاع مناسب (رسیدن هر دو پای سالمند به زمین) و قرار دادن تلفن در نزدیکی محل خواب و نشستن و گیر نکردن لبه های فرش به پا را باید مدنظر قرار داد.

حمام:

در حمام از پادری های پلاستیکی مخصوص برای کف حمام و از میله های نصب شده بر روی دیوار حمام به عنوان دستگیره و از یک صندلی یا چهارپایه برای نشستن زیر دوش و یا از دوش دستی در صورت نشستن در حمام استفاده کرد و صابون و مواد شوینده را در ظروف مخصوص برای در دسترس بودن و جلوگیری از لیز خوردن نگهداری کرد.

بیشتر بخوانید:

با اصول کلی تغذیه مناسب در دوران سالمندی آشنا شویم

همچنین به یاد داشته باشیم:

• برخی از داروها ممکن است عوارضی مانند سرگیجه و خواب آلودگی به دنبال داشته باشد. در مورد عوارض داروهای خود از پزشکتان سوال کنید.

• برای راه رفتن از وسایل کمکی مثل عصا و واکر به طور صحیح استفاده کنید.

• موقع قدم زدن به ویژه در فضای باز نزدیک به دیوار حرکت کنید.

• برای اصلاح بینایی، از عینک نمره مناسب استفاده کنید.

• از حمل بسته های زیاد که جلوی دید شما را بگیرد، به طور همزمان خودداری کنید.

• از پوشیدن لباس های بلند پرهیز کنید.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×