» ورزشی » فدراسیون جهانی فوتبال ۱۲۰ ساله شد
ورزشی
کد خبر:25036 | ۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۴۱

فدراسیون جهانی فوتبال ۱۲۰ ساله شد

پرتو جنوب

فدراسیون جهانی فوتبال یکصد و بیستمین سالروز تاسیس خود را جشن گرفت.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرگزاری مهر، در ۲۱ می ۱۹۰۴ فدراسیون جهانی فوتبال شکل گرفت. در مدت زمان تشکیل فیفا ۲۲ جام جهانی برگزار شده است که مهم‌ترین جایزه آنها در این زمینه است.

با افزایش محبوبیت مسابقات بین‌المللی در اوایل قرن بیستم، نیاز به یک سازمان واحد برای سرپرستی و نظارت بر بازی‌های جهانی احساس شد، بنابر این فیفا از سوی انجمن ملی فوتبال کشورهای: بلژیک، دانمارک، فرانسه٬ هلند٬ اسپانیا، سوئد و سوئیس در پاریس تأسیس شد و اولین رئیس آن هم روبرت گیرین بود.

با در خواست عضویت آفریقای جنوبی در سال ۱۹۰۹، آرژانتین و شیلی در سال ۱۹۱۲ و کانادا و آمریکا در سال ۱۹۱۳ اعضای فیفا از اروپا فراتر رفت.

در حال حاضر محل استقرار فیفا در زوریخ سوئیس است و دارای ۲۰۹ عضواست که ۱۶ عضو بیشتر از سازمان ملل و ۴ عضو بیشتر از کمیته بین‌المللی المپیک دارد.

فیفا تاکنون توسط ۹ رئیس اداره شده است. روبرت گیرین (۱۹۰۴-۱۹۰۶)، دنیل بورلی وولفال (۱۹۰۶-۱۹۱۸)، ژول ریمه (۱۹۲۱- ۱۹۵۴)، رادولف سیلدرایرس (۱۹۵۴-۱۹۵۵)، آرتور دروری (۱۹۵۵-۱۹۶۱)، استنلی رأس (۱۹۶۱-۱۹۷۴)، ژائو هاولانژ (۱۹۷۴-۱۹۹۸)، سپ بلاتر (۱۹۹۸- ۲۰۱۵)، جانی اینفانتین و(۲۰۱۶ – تاکنون) رؤسای این فدراسیون جهانی اند.

شایان ذکر است فدراسیون فوتبال ایران نیز از سال ۱۹۴۸ به عضویت فیفا درآمد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×