» آرشیو » اخراج بی‌رویه مربیان در ایران و سبقت از لیگ‌های اروپایی
آرشیو - ورزشی
کد خبر:595 | ۲۳ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۹

اخراج بی‌رویه مربیان در ایران و سبقت از لیگ‌های اروپایی

پرتو جنوب

نیمکت‌های لرزان لیگ برتر ایران و انگلیس در رقابت با یکدیگر قرار دارند.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از ایسنا، تغییر مربیان از مهم‌ترین اتفاقات هر باشگاهی است. سرمربیگری در فوتبال شغل سختی است چون فشار روانی روی مربیان بسیار زیاد است و معمولا عملکرد آنها فقط با برد و باخت سنجیده می‌شود. هرچند برخی مربیان تلاش می‌کنند از حواشی دور باشند و عملکرد مناسبی را از خود به جای بگذارند اما در نهایت با بدشانسی مواجه می‌شوند یا نمی‌توانند کارنامه خوبی را از خود ثبت کنند. این مربیان در نهایت کنار می‌روند و جای خود را به مربی دیگری می‌دهند.

فوتبال ایران همواره درگیر تغییرات مدیریتی و فنی بوده و این مساله آسیب زیادی به باشگاه‌ها وارد کرده است. نیمکت‌های لرزان همواره آرامش و ثبات را از باشگاه‌ها می‌گیرد و این باشگاه‌ها نمی‌توانند عملکرد قابل قبولی کسب کنند. فوتبال ایران در لیگ بیست‌ودوم نیز از این قائده مستثنی نبوده است. در فصل‌های مختلف لیگ ایران و در طول لیگ بارها مربیان به دلایل مختلفی برکنار شدند و تغییرات زیادی صورت گرفته است.

تیم‌های نفتی روی دور تغییر
لیگ بیست‌ودوم تاکنون ۱۰ تغییر را به خود دیده است. عمده تغییرات این لیگ به دو تیم صنعت نفت آبادان و نفت مسجدسلیمان برمی‌گردد و دیگر تغییرات لیگ بیست‌ودوم در باشگاه‌های تراکتور، نساجی، گل گهر و فولاد صورت گرفته است.

هر کدام از دو تیم نفتی در لیگ بیست‌ودوم سه بار مربیان خود را تغییر دادند و شرایط خوبی نیز در جدول لیگ ندارند. تیم‌هایی که تغییرات کمتری داشتند و با ثبات‌تر عمل کردند و در این فصل از رقابت‌ها عملکرد قابل قبول‌تری از خود به نمایش گذاشتند. سپاهان، استقلال و پرسپولیس، سه تیم اول لیگ برتر با ثبات بیشتری عمل کردند و اکنون در جمع سه تیم اول قرار دارند.

همین مساله در لیگ‌های معتبر اروپایی رقم خورده است. مثلا لالیگا تا پایان هفته بیست‌وهستم تنها ۹ تغییر را روی نیمکت‌های خود دیده است که در این میان الچه با ۴ تغییر بی‌ثبات‌ ترین تیم این لیگ لقب گرفته است. آن‌ها نیز در انتهای جدول این لیگ قرار دارند.

بیشترین تغییرات در لیگ‌های معتبر اروپایی در لیگ برتر انگلیس اتفاق افتاد و تاکنون ۱۲ تغییر در این لیگ صورت گرفته است که نشان می‌دهد کمترین ثابت و لرزان ترین نیمکت‌ها را در میان پنج لیگ معتبر اروپایی را داشته است.

آمار تغییرات در پنج لیگ معتبر اروپایی به شرح زیر است:

لیگ برتر انگلیس ۱۲ تغییر
لوشامپیونه ۱۱ تغییر
لالیگا ۸ تغییر
بوندس لیگا ۸ تغییر
سری آ ۸ تغییر
همچنین آمار تغییرات مربی در طول رقابت‌های لیگ برتر ایران در دو فصل اخیر به شکل زیر است:

لیگ بیست‌ویکم ۱۱ تغییر
لیگ بیست‌ودوم ۱۰ تغییر
تغییرات نیمکت‌های باشگاه‌های ایرانی در مقایسه با پنج لیگ معتبر اروپایی در وضعیت مناسبی نیست. با توجه به تعداد تیم‌های اندک لیگ برتر ایران که کمتر از لیگ‌های معتبر اروپایی است، ۱۰ تغییر در ۲۵ هفته عدد بزرگی است. این مساله نشان از نظم پایین و مشکلات مدیریتی در فوتبال ایران دارد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×