» آرشیو » بهره گیری از ظرفیت ها برای ترویج فرهنگ تعاون و مهارت آموزی در مدارس استثنایی
آرشیو - اجتماعی
کد خبر:16467 | ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۱۷

بهره گیری از ظرفیت ها برای ترویج فرهنگ تعاون و مهارت آموزی در مدارس استثنایی

پرتو جنوب

چند وقتی است گسترش فرهنگ کارآفرینی و توسعه مهارت های حرفه ای در برخی مدارس استثنایی کلانشهر شیراز با حمایت های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، عملیاتی شده و توجه به استعدادهای این دانش آموزان، رنگ دیگری به خود گرفته است.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، چراغ مهارت آموزی و آموزش کارآفرینی در زمینه اشتغال دانش آموزان استثنایی به همت یکی از تعاونی ها روشن شده و ساماندهی و بهره گیری از این منابع و خلق کسب و کار توسط آنها به عنوان یک راهبرد اصلی در دستور کار قرار گرفته است.

تعاونی فراگیر ملی مدارس استثنایی فارس از سال گذشته با اتکا به حمایت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس و همراهی خیرین اجتماعی و مهارت آفرین توانسته بسترهای لازم را برای آموزش مهارت های حرفه ای به این دانش آموزان فراهم کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با حضور در همایش کیمیای محبت و آیین تجلیل از خیرین اجتماعی و مهارت آفرین، مهارت آموزی جامعه معلول و استثنایی را مقدمه ورود آنان به بازار کار در آینده دانست و تاکید کرد که در جهت تقویت تعاون و ترویج فرهنگ مهارت آموزی در بین دانش آموزان استثنایی، از تمام امکانات و ظرفیت ها بهره گرفته خواهد شد.

وحید خداپرست با اشاره به همراهی خیرین اجتماعی و مهارت آفرین در راه اندازی تعاونی فراگیر ملی مدارس استثنایی فارس و اعتماد جامعه هدف به نحوه فعالیت این تعاونی، اذعان داشت که اشاعه فرهنگ تعاون در مدارس، چشمگیر نیست و بر همین اساس، مراکز آموزشی و دانشگاهی باید به این بخش، اهتمام ویژه داشته باشند.

اهمیت نهادینه سازی فرهنگ تعاون در مدارس و ضرورت یادگیری کار گروهی نیز موضوعات دیگری بود که خداپرست با تکیه بر آن، یادآور شد که بسیاری از مشکلات مدارس با محوریت بخش تعاون، قابل حل خواهد بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، یکی از مهمترین مشکلات کارجویان را نداشتن مهارت عملی کافی عنوان کرد و مهارت آموزی و کسب فعالیت های عملی را مهمترین مولفه فرهنگ تعاون و مقدمه اشتغال دانست.

او از تولید به عنوان اصلی ترین مقوله در حوزه اقتصاد و اشتغال کشور نام برد و تاکید کرد که فعالیت این تعاونی در این سطح و با حضور این اعضا، امر خیر و پسندیده ای است که باید با برنامه ریزی در جهت افزایش تولید و فروش محصولات دست ساخته جامعه هدف، تقویت شود.

خداپرست بر حمایت های لازم جهت توسعه فعالیت های این تعاونی تاکید کرد و با پررنگ توصیف نمودن نقش مهارت آموزی در توسعه فرهنگ کارآفرینی، ضرورت توانمندسازی دانش آموزان استثنایی و زمینه سازی برای ورود آنها به بازار کار آینده را گوشزد کرد.

گفتنی است در این همایش از مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، معاون تعاون و مدیر روابط عمومی این اداره کل و همچنین سایر خیرین اجتماعی و مهارت آفرین که در راه اندازی و تقویت فعالیت های تعاونی فراگیر ملی مدارس استثنایی فارس نقش داشتند با تولیدات و دست ساخته های جامعه هدف این تعاونی تقدیر شد.

لازم به ذکر است تعاونی فراگیر دانش آموزان استثنایی فارس به عنوان تعاونی برتر کشوری نیز انتخاب شده است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×