» آرشیو » برگزاری مسابقه ویلچررانی در شیراز
آرشیو - ورزشی
کد خبر:17073 | ۲۲ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۴۵

برگزاری مسابقه ویلچررانی در شیراز

پرتو جنوب

مسابقه ویلچررانی معلولین در شیراز برگزار شد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی هیات ورزش های همگانی استان فارس؛ محمدرضا جعفری رئیس کمیته فرهنگی و مسئولیت اجتماعی هیات ورزش های همگانی استان فارس در حاشیه مسابقه ویلچرانی افراد دارای معلولیت گفت: کسب مدال های رنگارنگ افراد دارای معلولیت نشان از همت بلند افراد دارای معلولیت دارد و اهتزاز پرچم مقدس جمهوری اسلامی در آوردگاه های بین المللی و نواختن سرود ملی باعث غرور ملی و موجب ایجاد نشاط و امید آفرینی در جامعه می شود.
وی افزود: افراد دارای معلولیت در تحرک و جابجایی با مشکل مواجه هستند و این موضوع دارای اهمیت زیادی می باشد. این افراد در بالا رفتن از پله ها، عبور از ورودی های کم عرض درب ها، استفاده از حمام و توالت، آشپزخانه معمولی، سرویس رفت و آمد عمومی و عبور از زمین های ناهموار با مشکلات فراوانی مواجه هستند.
وی افزود: درکشورهای توسعه یافته با تشخیص و شناسایی این مشکلات، برنامه های توانبخشی با طیف وسیعی از اقدامات و ملاحظات آغاز شد، استانداردها و شکل های جدید معماری تدوین گردید، منازل معلولین جسمی- حرکتی، اتوبوس ها، متروها، قطارها و ورودی بناهای عمومی مناسب سازی شد.

جعفری گفت: علائم ویژه ترافیکی برای معلولین جسمی- حرکتی و افراد دچار نقص بینایی طراحی و به اجرا گذاشته شده است.
مهم ترین مولفه جهت حضور در مکان های عمومی مناسب سازی کاربردی جهت افراد دارای معلولیت، سالمندان، مادران باردار، مادران با کالسکه و افراد کم توان است که به دلیل عدم مناسب سازی، شرایط برای حضور افراد با شرایط ویژه به طور مطلوب فراهم نیست.

عضو هیئت رئیسه هیات ورزش های همگانی استان فارس اضافه کرد: بعضی مکان ها به ظاهر مناسب سازی شده است اما امکان استفاده برای افراد دارای معلولیت را ندارد.
جعفری گفت: ایجاد ایستگاه های ورزش صبحگاهی و عصرگاهی در پارک ها نقطه قوتی است افراد دارای معلولیت با مراجعه به نزدیک ترین پارک در محل سکونت خود می تواند ورزش کند و مناسب سازی پارک ها و پیاده رو ها امکان تسهیل در رفت و آمد جهت فعالیت بدنی و ورزش را فراهم خواهد کرد.
گفتنی است به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت، مسابقه ویلچررانی ویژه افراد دارای معلولیت و خانواده با مشارکت هیات ورزش های همگانی استان فارس و مدیریت بهزیستی شهرستان شیراز در دو بخش بانوان و آقایان برگزار شد و در پایان به ۶ نفر از شرکت کنندگان جوایزی از سوی مدیریت بهزیستی شهرستان شیراز اهدا شد.
دکتر مصطفی محسنی مدیر بهزیستی شهرستان شیراز در پایان با تقدیر از اراده بلند شرکت کنندگان در این رقابت گفت: اهتمام بهزیستی پیگیری و تحقق حقوق افراد دارای معلولیت است و امید است توانمندی افراد دارای معلولیت و نشان دادن توانمندی افراد دارای معلولیت و حمایت مسئولین اتفاقات خوبی رخ دهد.
وی افزود: بزرگترین همایش همگانی افراد دارای معلولیت در شیراز با مشارکت هیات ورزش های همگانی استان فارس در این مدیریت برگزار شد‌.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×