» آرشیو » سهم بالای مصرف وسایل برقی در حالت آماده بکار
آرشیو - شهرستان
کد خبر:2712 | ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۲۴

سهم بالای مصرف وسایل برقی در حالت آماده بکار

پرتو جنوب

مدیرعامل توزیع برق شیراز گفت: با توجه به رشد روز افزون فناوریهای جدید و تغییر سبک زندگی، با افزایش قابل ملاحظه مصرف برق بخصوص در شرایطی که تاثیری در سطح رفاه عمومی ندارد، مواجه هستیم.
به گزارش پرتو جنوب، محمدرضا سلاحی با بیان اینکه گره خوردن تمام جنبه های زندگی و وابستگی زیاد به انرژی الکتریکی منجر به تغییرات شگرفی در عادات و شیوه های استفاده ما شده است، گفت :برای مثال در گذشته کودکان در اوقات فراغت بازیهای فیزیکی و حرکتی انجام می دادند اما امروزه صنعتی به نام صنعت سرگرمی، بر مبنای استفاده از بازیها و فیلمها و فناوری اطلاعاتی وارتباطی شکل گرفته است.
وی گفت: علاوه بر تاثیرات نامطلوب فیزیولوژیک و فرهنگی این سبک زندگی از منظر صنعت برق نیز استفاده های طولانی مدت از وسایل الکترونیکی و آماده بکار بودن این وسایل بصورت ۲۴ ساعته موجب اتلاف در مصرف انرژی برق می شود.
محمد رضا سلاحی با بیان اینکه برخی از لوازم برقی در حالت خاموش نیز برق مصرف می کنند گفت بر اساس آمار این لوازم ۵ الی ۱۰ درصد انرژی مصرفی در هر خانواده را به خود اختصاص می دهد.
مدیر عامل توزیع برق شیراز گفت: قرار دادن رایانه، تلویزیون، وسایل صوتی و تصویری، شارژر و مودم و…….در حالت آماده بکار در شرایطی که نیازی به آن نداریم، مصداق مصرف غیر موثر است.
مدیر عامل توزیع برق شیراز گفت قبلا معنی خاموش و روشن بودن وسایل برقی کاملا مشخص بود اما الان تعداد زیادی وسایل بخصوص دستگاههای الکترونیکی در هر خانه وجود دارد که حتی در حالت خاموش برق مصرف می کنند.
سلاحی گفت قرار داشتن تلوزیون، لپ تاپ، مودمها، اسپیکرها، مایکروویو و … در حالت استندبای، به معنای تداوم مصرف انرژی برق است، لذا از شهروندان درخواست میکنیم زمانیکه از یک دستگاه برقی به مدت طولانی استفاده نمیشود، در گام اول دستگاه را کاملا خاموش نمایند و سپس آن را از مدار برق خارج و کاملا خاموش کنند و یا در صورت تو کار بودن جریان برق، دستگاه برقی خود را به یک رابط وصل کنید و از طریق رابط جریان برق را قطع نمایند.
وی با اشاره به اینکه شارژرها وقتی در پریز برق باقی می مانند حتی وقتی هیچ وسیله برقی به آنها وصل نیست حدود نیم وات برق مصرف می کنند، گفت از دوشاخه خارج کردن اینگونه وسایل به لحاظ ایمنی هم لازم است چرا که بسیاری از آتش سوزیها و اتفاقات ناگوار به دلیل گرم شدن و اتصالی دستگاههای الکترونیکی بخصوص شارژرها اتفاق میافتد.
تحولات بزرگ حاصل اقدامات کوچک اما مستمر است
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز با بیان اینکه تاکید صنعت برق بر لزوم مدیریت مصرف، به هیچ وجه مبنی بر کاستن از سطح رفاه مشترکان نیست گفت: اقدامات هرچند کوچک هر مشترک مانند قطع جریان برق وسایلی که به انها احتیاج نداریم، استفاده از سایه بان برای کولرها، استفاده از دور کند کولر ابی و دمای اسایش ۲۴ الی ۲۶، استفاده حداکثری از نور طبیعی، تاثیری بزرگ بر تداوم خدمت رسانی مطلوب و توسعه فعالیتهای صنعت برق دارد.
سلاحی با اشاره به اینکه امسال مشترکان به ازای هر کیلو وات صرفه جویی می توانند تا بیست برابر هزینه پرداختی برای برق، پاداش دریافت کنند گفت مشترکان محترم با رعایت راهکارهای ساده فوق به راحتی می توانند علاوه بر رایگان شدن برق مصرفی، بستانکار نیز شوند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×