» آرشیو » احتمال کناره‌گیری نماینده ایران/ شاملی: مسئولان فقط وعده می‌دهند
آرشیو - ورزشی
کد خبر:1369 | ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۴۵

احتمال کناره‌گیری نماینده ایران/ شاملی: مسئولان فقط وعده می‌دهند

پرتو جنوب

مدیر عامل باشگاه شهید شاملی کازرون از احتمال کناره گیری نماینده ایران از مسابقات جام باشگاه های آسیا به دلیل مشکلات مالی خبر داد و گفت: این کناره گیری برای هندبال گران تمام می شود.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرگزاری مهر، بیست و پنجمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا در بخش مردان از ۱۱ تا ۲۲ خردادماه با حضور ۱۱ تیم به میزبانی اصفهان برگزار می‌شود. قرار است دو باشگاه فولاد مبارکه سپاهان اصفهان و نیروی زمینی شهید شاملی کازرون به عنوان دو تیم مطرح رده اول و دومی در سالهای اخیر لیگ برتر در این رویداد حاضر شوند.

اما این روزها باشگاه شاملی با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کند و چنانچه نتواند در دو سه روز آینده هزینه حضور در جام باشگاه‌های آسیا را تأمین کند بالاجبار باید از این رویداد انصراف دهد. انصرافی که اگر دیر اعلام شود می‌تواند منجر به جریمه مالی ارزی برای فدراسیون و برای باشگاه شود. این در حالی است که مسئولین استان همچنان برای حضور این تیم در این رویداد وعده می‌دهند!

مهرتاش شاملی مدیرعامل باشگاه نیروی زمینی شهید شاملی کازرون در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص گفت: قرار بود تا دوشنبه هفته قبل و بعد از تعطیلات عید فطر وضعیت حضورمان را در مسابقات قهرمانی باشگاه‌های آسیا مشخص کنیم اما هنوز در حال خرید زمان هستیم. اگر شرایط مهیا نشود انصراف دیرهنگام ما در شرایط عادی می‌تواند هم فدراسیون را و هم باشگاه را شامل جریمه کند.

وی افزود: متأسفانه در شرایطی که می‌بینیم مسئولین اقتصادی و حتی ورزشی کشورمان به باشگاه‌های خصوصی در حل مشکلات شان مساعدت می‌کنند به تیم ما در شهر کازرون فقط وعده می‌دهند. می‌گویند این تیم شخصی است و همه چیز با خودتان است و چهار سال است برای تأمین منابع مالی و مساعدت‌های مالی و هماهنگ حامی مالی به ما وعده داده اند. این در شرایطی است که در شهر کوچکی مانند کازرون حتی مجاب کردن بازیکنان مطرح برای ماندن و آمدن بسیار سخت است چه برسد به اینکه بخواهیم چند سال تیم داری کنیم و در لیگ برتر یک رشته توپی قهرمان هم باشیم.

مدیرعامل باشگاه شاملی کازرون خاطرنشان کرد: برای تیم داری در این شهر چه کمکی به من کرده اند؟ اگر برای دریافت مساعدت مالی و یافتن حامی مالی پیگیر هستیم و از مسئولین کمک می‌خواهیم و حضورمان در ورزش وظیفه نیست و ما برای دریافت کمک زیاده خواهیم، بگویند. من اسپانسر جذب می‌کنم اما حضورش درگیر بروکراسی اداری می‌شود. در حالیکه با یک دستور یا یک معافیت مالیاتی می‌توان مشکل باشگاه را حل کرد. برخی از سرمایه داران شهر ما و استان ما پول خود را در صدا و سیما آتش می‌زنند اما حاضر نیستند از معافیت مالیاتی و دیده شدن از طریق یک تیم ورزشی بهره ببرند.

شاملی تاکید کرد: برخی از بخش‌های دولتی هم متأسفانه از سرمایه‌های اجتماعی برای تیم‌های ورزشی استان استفاده نمی‌کنند. این در حالی است که حضور تیم ما در لیگ برتر هندبال مردان و زنان و آن هم به عنوان تیمی که در تمام چهار سال گذشته یا قهرمان بوده یا روی سکو و حالا قرار است در جام باشگاه‌های آسیا حضور بیابد با ارزش است. برای تیم ما ظرفیت‌های پخش مستقیم تلویزیونی و حضور در فضای مجازی و دیده شدن بازیکنان با نام حامی مالی فراهم است اما از این موقعیت استفاده‌ای نمی‌شود.

وی ادامه داد: چطور می‌شود که حمایت از تیم‌های دسته یک و دو در برخی شهرها وظیفه است اما حمایت از یک تیم در سطح قهرمانی لیگ برتر زنان و مردان هیچ وظیفه‌ای برای اداره ورزش و جوانان استان ندارد!

شاملی با اشاره به مساعدت‌های ناچیز سالهای گذشته به این تیم گفت: استانداری برای قهرمانی لیگ برتر هندبال تنها ۵۰ میلیون تومان به ما پاداش داد در حالیکه هزینه دو تیم من در این رشته در یک سال ۱۴ میلیارد تومان بوده است. این پاداش از هزار تا ناسزا برای من بدتر بود. تنها کمک اداره ورزش و جوانان استان هم برمی گردد به سالهای قبل که ۲۰۰ میلیون تومان و در شرایطی به ما مساعدت کرد که این پول هر چند ماه و با کلی پیگیری و پشت در اتاق نشستن نماینده باشگاه ۵۰ میلیون – ۵۰ میلیون به ما داده شد و در این سال هیچ مساعدتی ندیدیم!

حامی مالی تیم‌های هندبال شاملی کازرون در لیگ‌های برتر بیان کرد: ما مدتی پیش به دلیل هم ناملایمات از حضور در رقابت‌های لیگ هندبال خداحافظی کردیم و گفتیم با این شرایط دیگر نمی‌توان در ورزش سرمایه گذاری کرد اما شهریورماه سال قبل من را دوره کردند که باز تیم داری کن شما را کمک می‌کنیم و دو روز مانده به مسابقات اعلام آمادگی کردیم و الان هر دو تیم من در لیگ برتر هندبال زنان و مردان یک پای فینال است و برای قهرمانی می‌جنگند اما باز هم هیچ نگاهی به تیم ما نمی‌شود!

وی به حضور تیمش در جام باشگاه‌های آسیا هم اشاره کرد و گفت: الان مشکل، حضورمان در این رویداد است. ما فارغ از بحث تیم داری مان به اصرار راضی به حضور در جام باشگاه‌های آسیا شدیم که این خودش چند میلیارد تومان هزینه دارد. قرار بود نمایندگان مجلس، مسئولین استانی و اداره ورزش به ما در جذب حامی مالی کمک کنند یا مساعدت‌هایی را تا ۴ و ۵ میلیارد تومان فراهم کنند اما این اتفاق نیفتاده است. من این مسئله را بارها گفتم نیمی از هزینه تیم‌ها در سال را تأمین کنید بقیه را خودم تأمین می‌کنم و در جام باشگاه‌های آسیا شرکت خواهم کرد. با توجه به شرایط اقتصادی پیش آمده در این یک سال با درهای بسته روبرو شده ایم و سرمایه‌های ما برای تأمین هزینه‌های اقتصادی مان دچار مشکل شده است چه برسد به اینکه بتوانیم الان تیم داری کنیم.

شاملی در همین خصوص تصریح کرد: ما فکر کردیم که وقتی ایران میزبان مسابقات جام باشگاه‌های آسیا هست هزینه‌های ما کمتر می‌شود اما الان در آستانه برگزاری این رقابتها اعلام کرده اند که همه هزینه‌ها باید به دلار به آسیا پرداخت شود. ما برآوردمان از هتلینگ روزانه یک و نیم میلیون بود اما الان باید ۱۰ میلیون بدهیم. در حالیکه پیش بینی ما نزدیک به ۶ هزار دلار بود حالا پیش بینی می‌شود با استخدام دو بازیکن خارجی باید ۱۰۰ هزار دلار پرداخت کنیم که تأمین این هزینه شوخی نیست و در توانم نیست. من قبلاً هم گفته بودم ما در این شرایط اقتصادی در حد آسیا نمی‌توانیم هزینه کنیم اما متأسفانه مسئولین استانی هم اصلاً برایشان این مسئله اهمیت ندارد می‌گویند خوب تیم منحل شود!

وی تاکید کرد: تیم ما به عنوان تنها رشته تیمی و توپی استان که روی سکوی مسابقات است برای شهرمان شادی می‌آورد. شهرمان با این تیم دیده می‌شود و برای جوانان آرامش می‌آورد آیا سرمایه گذاری بر روی ورزش برای مسئولین ارزش ندارد، با این حال چرا به این تیم کمک نمی‌شود.

مدیرعامل باشگاه شهید شاملی کازرون به دیگر مشکلات و ناملایمات تیم اش اشاره کرد و گفت: ما برای تأمین خوابگاه تیم هم مشکل داریم. چند سالی است قصد داریم یک تکه زمین بخریم اما آنقدر سنگ می‌اندازند که هزینه خرید و ساخت خوابگاه ۳۵ برابر شده و هنوز این مشکل حل نشده و درگیر مسائل اداری است و ما هم هر چند ماه برای تأمین خوابگاه مشکل داریم مگرمی توان با این شرایط تیم داری کرد!

وی به زمان اعلامی برای حضور در جام باشگاه‌های آسیا هم اشاره کرد و افزود: قرار بود تا دوشنبه هفته قبل حضورمان در این رقابت‌ها تعیین تکلیف گردد اما تا امروز هم زمان خریده ایم. باید تکلیف زودتر مشخص شود با توجه به اینکه بازی‌ها در ایران است می‌توانند سریع‌تر و قبل از اینکه جریمه ای اعلام شود یک تیم دیگر را جایگزین ما کنند. در لیگ تیم‌های صنعتی داریم که هزینه کرد تیم داری در این رشته برای شأن عددی نیست و به راحتی از پس مشکلات بر می آیند. امروز هم به فدراسیون اطلاع دادیم که در حل این مسئله به ما کمک کنند وگرنه نمی‌توانیم در جام باشگاه‌های آسیا شرکت کنیم. امیدوارم حداقل مسئولین استانی برای ما کاری انجام دهند البته اگر ورزش استان فارس برای شأن اهمیت دارد.

وی تاکید کرد: ما برای تیم مان اسپانسر هم پیدا کردیم اما باید برای این حامیان و حضورشان امتیازاتی فراهم شود. برای حل مشکل مالی تیم ما تا این زمان حتی یک خط نامه نزده اند در حالیکه یک دستور یا یک نامه یا یک معافیت مالیاتی برای حامیان و سرآمدان اقتصادی و تولید استان که کم هم نیستند می‌تواند مشکل ما را حل کند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×