» شهرستان » پروژه های آزاد راه و خطوط ریلی فارس ،جنوب کشور را از بن بست ترانزیتی خارج می کند  
شهرستان
کد خبر:27317 | ۱۳ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۴۸

پروژه های آزاد راه و خطوط ریلی فارس ،جنوب کشور را از بن بست ترانزیتی خارج می کند  

پرتو جنوب

مدیر کل راه و شهرسازی استان فارس در نشست خبری اعضای شورای هماهنگی مدیران راه و شهرسازی استان مطرح شد؛

پروژه های آزاد راه و خطوط ریلی فارس ،جنوب کشور را از بن بست ترانزیتی خارج می کند

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پرتوجنوب، نشست خبری اعضای شورای هماهنگی مدیران راه و شهرسازی فارس در خصوص گزارش عملکرد مجموعه وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم برگزار شد.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس در این نشست با بیان اینکه فارس به عنوان بزرگترین و نخستین استان کشور در بحث نهضت ملی مسکن فعالیت دارد، گفت: در حال حاضر ۹ هزار هکتار زمین برای اجرای این طرح تامین و تخصیص داده شده است.

ناصر رضایی  با اشاره به اینکه در طرح قانون جوانی جمعیت از ۱۰ هزار و ۵۰۰ خانوار مشمول، کار واگذاری ۵ هزار و ۵۰۰ قطعه انجام شده و ۵ هزار قطعه دیگر در آستانه تعیین تکلیف است، افزود: علی‌رغم آنکه فارس جزو سه استان برتر کشور در حوزه حمل و نقل است، اما در شمار چهار استان محروم از نظر وضعیت راه‌ها در پهنه کشور محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه فارس به کانون اقتصادی و ترانزیت جنوب کشور تبدیل خواهد شد، خاطرنشان کرد: فارس به عنوان نقطه استراتژیک اتصال و ترانزیت به پهنه جنوب و مرکز کشور، طی سال های آتی احداث پروژه های آزاد راه شیراز بوشهر، بندرعباس کرمان، خطوط راه آهن شیراز به گل گهر و بوشهر را خواهد داشت و بن بست ترانزیتی ایجاد شده در کشور می تواند توسط فارس شکسته شود.

رضایی با اشاره به تعریف ۲۷ نقطه ساحلی در کشور برای ایجاد ارتباط ترانزیتی حمل و نقل از طریق دریا، گفت: فارس نخستین استانی است که صاحب بندر ساحلی می‌شود.

وی همچنین از کلنگ‌زنی دهکده لجستیک شیراز در جوار راه آهن شیراز-بوشهر خبر داد و گفت: اجرای پروژه‌های متعدد حمل و نقلی در سرنوشت اقتصادی و تحولات زیرساختی آن و توسعه سایر مناطق کشور تاثیر و نقش مهمی خواهد داشت.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس با تصریح بر اینکه تمام اقدامات انجام شده، نواقص و کمبود‌ها را می‌پذیریم، گفت: از ۴۸۰ هزار درخواست ثبت نام شده برای نهضت ملی مسکن ۱۷۲ هزار نفر حائز شرایط بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: با تصویب ایجاد شش شهرک دولتی در استان فارس، ۷۵ هزار از این واحد‌ها در این شهرک‌ها احداث خواهد شد.

۲۵۵ هزار واحد مسکونی مقاوم سازی شده است

مدیرکل بنیاد مسکن فارس نیز دراین نشست با بیان اینکه تا امروز ۲۵۵ هزار واحد مسکونی مقاوم سازی شده است، گفت: در بازسازی منازل خسارت دیده از سیل و زلزله در دلت سیزدهم، ۱۰ هزار و ۶۵ مورد بازسازی واحدهای مسکونی داشتیم.

علیرضا حمیدی  با بیان اینکه در نهضت ملی مسکن در استان و لارستان ۳۰ هزار نفر متقاضی بودند، از تأمین زمین برای ۲۶ هزار نفر خبر داد و افزود: در بحث نهضت ملی مسکن در بخش فارس و لارستان ۳۰ هزار متقاضی زمین داشتیم که برای این تعداد ۲۶ هزار زمین تأمین شده است و ۱۹ هزار و ۲۶۶ زمین در مراحل پروانه ساخت است؛ از این تعداد آمار، ۳۸۳ واحد به صورت رسمی تحویل داده شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس با اشاره به حل مشکلات مسکن مهر ، گفت: ۲ هزار واحد مسکن مهر با مشکلات سیستم فاضلاب نامناسب ، نداشتن آسانسور و عدم اتمام بعضی از واحدها روبه‌رو هستیم که با توافقات صورت گرفته رفع نواقص این پروژه در حال بررسی است تا با تأمین منابع در دستور کار قرار بگیرد.

وی افزود: موضوع بعدی بحث نهضت ملی مسکن روستایی است که در سفر قبلی شهید آیت‌الله رئیسی ۷ هزار و ۲۰۰ واحد مسکن روستایی به متقاضیان تحویل دادیم و امروز ۲ هزار و ۵۰۰ واحد آماده تحویل داریم.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس بیان کرد: در دولت شهید رئیسی طرح هادی ۱۱۰۰ روستا نیاز به بازنگری داشت که از این تعداد ۶۷۵ طرح هادی بازنگری شده است.

*احداث ۲۱۷ کیلومتر راه بزرگراهی، روستایی و فرعی در لارستان

مدیرکل راه و شهرسازی لارستان هم به احداث ۲۱۷ کیلومتر راه بزرگراهی، روستایی و فرعی احداث شده در منطقه لارستان اشاره کرد و گفت: ۱۶۰ کیلومتر از مسیر‌های این بخش بهسازی شده است.

حسن شبانی افزود: دردولت سیزدهم ۳ هزار میلیارد تومان به بحث توسعه، عملیات عمرانی و بهسازی پروژه‌های حمل و نقلی و جاده‌ای منطقه لارستان اختصاص داده شد که تاکنون ۲۰۰ میلیارد آن تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تمام پروژه‌های نیمه فعال و راکد عمرانی این اداره کل طی دو سال گذشته به مرحله فعالیت بازگردانده شده است، یادآور شد: در بحث جوانی جمعیت نیز تاکنون ۱۸۱۵ قطعه زمین به واجدین شرایط واگذار شده و ۱۵۰۰ قطعه دیگر در آستانه واگذاری است.

مدیرکل راه و شهرسازی لارستان با بیان اینکه ساخت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن در منطقه لارستان به صورت ویلایی و دو طبقه خواهد بود، گفت: در بحث تامین زمین برای متقاضیان نهضت ملی مسکن هیچ مشکلی نداریم و هم اینک برای ۱۶ هزار و ۷۰۳ نفر واجد شرایط این طرح از بین ۴۷ هزار متقاضی، سه هزار هکتار زمین اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد: در حوزه نیرو‌های مسلح نیز احداث ۴ هزار واحد تعیین تکلیف شده و برای سایر گروه‌های ایثارگران و خانواده شهدا تامین زمین انجام شده است.

شبانی با اشاره به همکاری خیرین در بحث بهسازی راه‌های حمل و نقلی و جاده‌ای منطقه لارستان، خاطرنشان کرد: از مجموع اعتبار مورد نیاز برای مرمت و بهسازی این راه ها، نیازمند ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار بوده‌ایم که ۵۰ درصد آن توسط خیرین و مابقی توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور تامین شده است.

حذف ۱۷۴ نقطه پرتصادف در فارس

معاون راهداری اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس نیز در این نشست گفت: طی دولت سیزدهم توانستیم ۱۷۴ نقطه پر تصادف را در استان حذف کنیم و همچنین ۲۳ هزار و ۵۰۰ کیلومتر از شبکه راه‌ها ایمن سازی شده است.

عبدالمجید دستاران  به خریداری ۲۰ ماشین ناوگان راهداری و انجام ۴۱ هزار عملیات راهداری زمستانی، شامل برف روبی و نمک پاشی اشاره کرد و افزود: در دولت سیزدهم ۸۳.۳ میلیون تن جابه‌جایی کالا از مبدأ استان فارس به کل کشور صورت گرفته است، همچنین ۲۷ میلیون نفر مسافر از مبدأ استان جا به‌جا شده‌اند.

وی ادامه داد: در بخش روکش آسفالت، لکه‌گیری، به‌سازی، درزگیری راه‌های شریانی اصلی و فرعی در مجموع ۴۲۰۰ کیلومتر اقدامات انجام شده است و در بحث خط کشی راه‌ها ۱۷ هزار و ۶۰۰ کیلومتر و در بخش احداث و مقاوم سازی ابنیه فنی راه‌ها در مجموع ۶۱۹ کیلومتر خدمات طی بازه زمانی مذکور ارائه شده است.

دستاران با بیان اینکه طی یکهزار روز خدمت دولت سیزدهم در استان، ۳۵ هزار و ۴۰۰ دانش‌آموز از ایمن‌سازی آموزشی مدارس در حاشیه راه‌ها بهره بردند، گفت: در این مدت، ۱.۹۹۴ میلیون تن کالاهای اساسی توسط ناوگان حمل و نقل کالای استان حمل و جا به‌جا شده است.

معاون راهداری و حمل و نقل استان فارس گفت: ۳۵ هزار راننده طی سه سال گذشته در بخش حمل و نقل آموزش دیده‌اند و ۵ عدد مجوز معاینه فنی سنگین و فوق سنگین صادر شده است.

دستاران با شااره به اینکه ۱۴ باب مجتمع خدماتی بین راهی در دولت سیزدهم بهره‌برداری شده است، افزود: در این سه سال ۱۰۲ عدد مجوز موافقت اصولی مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین راهی صادر شده است و ۱۵ باب مجتمع خدماتی بین راهی شروع به ساخت و ساز کردند.

*رونق شبکه پروازی درون استانی 

مدیرکل فرودگاه‌های فارس هم با اشاره به اینکه در استان فارس ۸ فرودگاه وجود دارد ، گفت: فرودگاه‌های لارستان، شهید دستغیب و لامرد عملیاتی هستند و فرودگاه دستغیب و لارستان بین‌المللی هستند.

فخرالدین کشاورز با اشاره به پروژه زهکشی فرودگاه شیراز نیز افزود: اجرای زه‌کشی و هدایت آب‌های تحت‌الارضی به طول ۳۰ کیلومتر، لایروبی و اصلاح زه‌کشی‌های هدایت سطحی سطوح پروازی به طول ۴۰ کیلومتر و اجرای لوله‌رانی زیر تاکسی‌وی‌های ارتباطی به تعداد ۲۱ مورد اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان در خصوص پروژه زه‌کشی فرودگاه شیراز در دستور کار است.

وی با اشاره به ترمینال جدید پروازهای بین‌المللی فرودگاه شیراز، ادامه داد: این پروژه در ۶ سال اخیر مسکوت مانده بود و اکنون در حال رفع موانع حقوقی و فنی است.

وی با اشاره به تحریم‌های صورت گرفته در خصوص واردات هواپیما گفت: بر اساس قوانین تحریم، هواپیمای زیر ۱۵ سال ساخت را نمی‌توانیم وارد کشور کنیم.

مدیرکل فرودگاه‌های استان فارس در پایان با اشاره به اهمیت تردد در درون استان گفت: امیدواریم بتوانیم یک شبکه پروازی درون استانی را رونق دهیم.

خبرنگار و عکاس؛مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×