» آرشیو » پزشکی خانواده راهی برای دسترسی همه اقشار جامعه به سلامت
آرشیو - شهرستان
کد خبر:1296 | ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۴۳

پزشکی خانواده راهی برای دسترسی همه اقشار جامعه به سلامت

پرتو جنوب

نشست هماهنگی اجرای برنامه های هفته سلامت با داوطلبان متخصص سلامت ادارات کازرون، در شبکه بهداشت و درمان این شهرستان برگزار شد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کازرون، در این نشست معاون بهداشت شبکه با تاکید بر اولویت پیشگیری اولیه با هدف حفظ سلامت جامعه و کاهش هزینه های درمانی، گفت: رسالت حوزه بهداشت، حفظ و ارتقای سلامت افراد جامعه و تشخیص زودهنگام بیماری ها با هدف درمان به موقع آنهاست.
زهرا طهماسبی با اشاره به امکان انجام غربالگری برخی سرطان های شایع در کلینیک پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر شهرستان، از داوطلبان متخصص سلامت ادارات خواست سایر کارکنان ادارات و خانواده ها را در زمینه ضرورت مراجعه آنها به پزشکان خانواده برای دریافت مراقبت های مورد نیاز ترغیب کنند.

کارشناس مسوول واحد آموزش سلامت مرکز بهداشت شهید پیرویان کازرون نیز با اشاره به در پیش رو بودن هفته سلامت با شعار با عنوان “سلامت برای همه با پزشکی خانواده” گفت: دلیل انتخاب این شعار از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دسترسی همه اقشار جامعه به سلامت با اجرای برنامه پزشکی خانواده است که به همین منظور از ابتدای اردیبهشت امسال برنامه پزشک خانواده در ۵۷ شهر کشور اجرا شده است.

فاطمه بنیادی با بیان اینکه از چند سال پیش برنامه پزشک خانواده شهری در استان فارس اجرا می شود، افزود: پزشک خانواده هدفی والاتر از درمان بیماری ها دارد و یک طیف گسترده از پیشگیری، درمان، حمایت و از همه مهمتر ترویج سبک زندگی سالم و ایجاد فرهنگ خودمراقبتی در افراد جامعه را در بر می گیرد.

او ادامه داد: یکی از مهمترین اهداف برنامه پزشک خانواده، جامع نگر بودن است یعنی پزشکان خانواده به شیوه ای آموزش دیده اند که گستره وسیعی از خدمات و مراقبت ها را برای فرد و خانواده انجام می دهند تا به هدف نهایی که بهبود سلامت فرد و جامعه و تامین عدالت در سلامت است دست یابند.

این کارشناس آموزش سلامت از دیگر مزایای مراجعه به پزشک خانواده را صرفه جویی در هزینه ها با رعایت نظام ارجاع به پزشکان متخصص و انجام اقدامات تشخیصی و درمانی مورد نیاز عنوان کرد.
بنیادی با اشاره به ضرورت همکاری های بین بخشی به عنوان یکی از استراتژی های مهم حوزه سلامت، تاکید کرد: سلامت موضوعی همگانی است و تحقق آن نیازمند مشارکت و همکاری مردم و سازمانهاست.

تاکید بر ضرورت اجرای سند ملی سلامت روان در ادارات از سوی کارشناس سلامت روان و ضرورت برگزاری فصلی نشست شورای راهبردی سلامت ادارات از سوی کارشناس جلب مشارکت های مردمی شبکه بهداشت و درمان کازرون از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×