» آرشیو » اعلام برنامه های فرهنگی یادروز حافظ توسط سازمان فرهنگی شهرداری شیراز 
آرشیو - شهرستان
کد خبر:13208 | ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۳۱

اعلام برنامه های فرهنگی یادروز حافظ توسط سازمان فرهنگی شهرداری شیراز 

پرتو جنوب

ریس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز خبر داد:

اجرای «ارکستر سمفونیک حافظ» به مناسبت یادروز خواجه اهل راز

شیراز صاحب دو فرهنگسرای جدید می شود

به گزارش خبرنگار پرتو جنوب؛ محمدعلی چوبینی ریس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز در جمع خبرنگاران با تبریک روز ولادت پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام صادق(ع) گفت: خبرنگاران در پیشبرد اهداف سازمان فرهنگی، شهرداری شیراز موثر هستند چرا که با شناخت نظام مسائل شهر شیراز و در نهایت نقد سازنده خود، مسیر خدمت رسانی به شهروندان سومین حرم اهل بیت(ع) را هموار می کنند.

چوبینی با اشاره به اینکه رسالت ما معرفی ماموریت ها و وظایف سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به افکار عمومی است، اظهار کرد: شهر شیراز به لحاظ رشد و توسعه در زیرساخت های فرهنگی و ورزشی، دارای آمایش دقیقی نبوده از این رو رشد متوازن در تمامی مناطق شهر به درستی انجام نشده است.

وی با بیان اینکه در برخی از مناطق کلان شهر شیراز زیرساخت‌های ورزشی و فرهنگی متناسب با تراکم جمعیتی و بافت منطقه نیست، اضافه کرد: ۱۱ سالن ورزشی غیر توپی با مزیت استفاده همزمان آقایان و بانوان به صورت مجزا با زیربنایی بیش از یک هزار و ۶۰۰ متر مربع طراحی شده که در آبان ماه امسال کلنگ زنی خواهد شد.

۲۰ چمن ورزشی در مناطق کمتر برخودار و مدارس

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز از ایجاد ۲۰ زمین چمن ورزشی در مناطق کم برخوردار خبر داد و گفت: باتوجه به انعقاد تفاهم نامه میان آموزش و پرورش و شهرداری شیراز، تعدادی از این زمین های چمن در مدارس دارای ظرفیت احداث خواهد شد که هم دانش آموزان و هم مردم محله بتوانند از این زمین‌ها استفاده کنند.

۱۱ باغ مهربانو در مناطق یازده گانه

چوبینی با تاکید بر افزودن ۱۷ هزار و ۶۰۰ متر سالن ورزشی غیر توپی به سرانه ورزشی شهر شیراز در پایان کار شورای ششم، بیان کرد: ساخت سالن های ورزشی بر اساس عدالت خواهد بود. همچنین ۱۱ باغ مخصوص بانوان با عنوان «مهربانو» در مناطق مختلف شهر شیراز پیش بینی شده است که یکی از آنها در چند روز گذشته افتتاح شد.

وی با بیان اینکه باغ های مهربانو خدمات خاصی را با فضای کافی شاپ، ورزشی، ماساژ، خدماتی و فروشگاهی را به بانوان شهر شیراز ارائه می دهد، گفت: این باغات نیازمند بهره بردار خصوصی با رویکرد فرهنگی هستند از این رو بهره بردار انتخاب شده و تا یک سال آینده تمامی باغ های بانوان مورد بهره برداری قرار گیرد.

پردیس سینمایی امین تارخ در مرحله انتخاب بهره بردار

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در خصوص آخرین وضعیت سینما جوان، افزود: با پیشنهاد شهرداری شیراز و تصویب شورای شهر، سینما جوان به نام مرحوم «امین تارخ» نام گذاری شده که یک هزار صندلی به سرانه سینماهای شهر شیراز اضافه می کند، از این رو بهره بردار در حال انتخاب است.

چوبینی ادامه داد: درخصوص بهره برداری از ظرفیت ها دچار نقصان بودیم که مدیریت بهره برداری در شهرداری شیراز ایجاد شد تا بهترین تصمیم گیری در خصوص پتانسیل های شهر اتخاذ شود.

اضافه شدن دو فرهنگسرا در مناطق کم برخودار

وی ایجاد دو فرهنگسرا را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: در شهرک سامان و محله شهدای کشن، کلنگ ساخت دو فرهنگسرا در اوایل زمستان به زمین خواهد خورد. همچنین طرح توسعه دو فرهنگسرای نجوم در میدان معلم و فرهنگسرای کتاب در مرحله تدوین است.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با تاکید بر اینکه شیراز به لحاظ نگارخانه حرفه ای و فضای نمایش آثار هنرمندان دچار کمبود است، گفت: شهر راز به سه نگارخانه نیاز دارد که در مرحله جانمایی و برنامه ریزی هستیم.

تصویب لایحه سمفونی شیراز

چوبینی با بیان اینکه لایحه سمفونی شیراز به شورای شهر ارائه شده و مورد تصویب قرار گفت، تاکید کرد: این اثر فاخر تا اوایل سال آینده منجر به قرارداد خواهد شد همچنین باتوجه به نبود اثر مکتوب برای معرفی شهر شیراز، «دانش نامه شیراز» در حال تدوین است.

وی ادامه داد: کار پژوهشی دایره المعارف شیراز شروع شده و در مرحله قرارداد است از این رو امیدواریم با مذاکرات انجام شده تا پایان دوره مدیریت کنونی، دانش نامه شیراز را به نگارش برسانیم و ترجمه این کتاب به سه زبان زنده دنیا پس از تالیف و چاپ در دستور کار قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه امروز کتاب های پراکنده زیادی در خصوص فرهنگ، جغرافیا و تاریخ شهر شیراز وجود دارد، افزود: دفتر مطالعات و کتابخانه تخصصی شیراز ایجاد خواهد شد تا کار پژوهشی و مطالعاتی بر روی آثار مکتوب و مقالات علمی مرتبط با فرهنگ شهر شیراز انجام شود.

شیراز دچار فقر در میدانگاه های شهری

چوبینی، شهر شیراز را دچار فقر در میدانگاه های شهری دانست و افزود: به دلیل نبود میدانگاه های مناسب برای برگزاری رویداد ها دچار مشکل هستیم و امروز یکی از نقدهای جدی به فضاهای شهری شیراز در مناسبت ها است.

وی با بیان اینکه توان و امکانات کافی برای فضاسازی تمامی شهر را نداریم، گفت: فراهم سازی نمادها در فضاسازی شهری به جای شیوه های قدیمی در دستور کار است.

تصویب لایحه سیستم صوتی شیراز

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با تاکید بر اینکه در مناسبت ها و راهپیمایی های شهر شیراز دچار مشکل سیستم صوتی هستیم، از طرح جامع بهبود سیستم صوتی شهر خبر داد و گفت: مجوز ترک تشریفات پس از برگزاری چند دور مناقصه و عدم استقبال پیمانکار ها، اخذ شده بنابراین طرح جامع بلندگوی شهری یکپارچه شهر شیراز در چند فاز اجرایی خواهد شد که فاز اول در محور اصلی راهپیمایی ها تا عید نوروز اجرا خواهد شد.

چوبینی همچنین در خصوص احداث باغ کودکان، گفت: از شورای پنجم طرح احداث باغ کودکان تصویب شد اما مورد بی مهری قرار گرفت که اکنون این باغ مابین بلوار کسایی و رمضانی محله فرهنگ شهر احداث می شود همچنین با انتخاب پیمانکار امیدواریم این پروژه تا پایان آذر ماه به بهره برداری برسد.

کودکان اوتیسم صاحب باغ بازی می شوند

این مقام مسئول با بیان اینکه بخشی از باغ خانواده محله شهدای کشن با فضایی بالغ بر ۷ هزار متر در اختیار کودکان اوتیسم قرار می گیرد، در خصوص تبلیغات شهری، گفت: سازه های تجاری در شهر شیراز توسط سازمان سیما و منظر برای تبلیغات برون سپاری شده و برخی از سازه ها که در اختیار سازمان فرهنگی قرارگرفته فاقد مکان مناسب یا عدم نور کافی است.

وی تصریح کرد: ۱۰۰ نقطه شیراز برای ایجاد سازه های ۳ متری به دور از ایجاد آلودگی و ترافیک جانمایی شده است همچنین برنامه های زیرساختی فرهنگی و ورزشی شهر شیراز گام به گام در حال برنامه ریزی بوده و با پشتوانه کار علمی و پژوهشی اجرا خواهد شد.

چوبینی گفت: دیواره نگار شیراز طی قرارداد بهره برداری در مدیریت قبلی به مدت ۲۰سال در اختیار سازمان اوج قرار گرفته است.

اکران سریال احمدبن موسی شاهچراغ(ع) اواخر سال ۱۴۰۳

او همچنین درباره ساخت سریال احمد بن موسی شاهچراغ (ع) نیز گفت: قرار ساخت این سریال بسته شده است و طبق برنامه پیش بینی، پایان سال ۱۴۰۳به اکران می رسد.

افزایش ۵۸ درصدی مخاطب فرهنگسرا

ریس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز از جذب درآمد ۱۱۵ درصدی فرهنگسراها خبر داد و گفت: در بخش مخاطب فرهنگسراها شاهد افزیش جذب ۵۸درصدی بودیم.

هفته بزرگداشت حافظ از ۱۵ تا ۲۱ مهرماه جاری

معاون فرهنگی، هنری و ورزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با بیان اینکه هفته بزرگداشت حافظ از ۱۵ تا ۲۱ مهرماه جاری برگزار می‌شود، به تشریح برنامه‌های این ایام پرداخت.

روح الله مظفری گفت: تمامی ارگان‌های حوزه فرهنگ و هنر شهر شیراز در کنار یکدیگر در این زمینه همکاری دارند.

او افزود: اجرای «ارکستر سمفونیک حافظ» که بخشی از اپرای چند ساعته است با همکاری گروه ارکستر سمفونی فارس از مهم‌ترین برنامه‌های این هفته است که ۱۷ و ۱۸ مهر ماه در تالار حافظ برگزار خواهد شد.

مظفری همچنین از تهیه قطعه ارکستر سمفونی شهر شیراز خبر داد و اظهار کرد: دیدگاه بین‌المللی در تهیه قطعه ارکستر سمفونی شیراز وجود دارد. همچنین مراحل تهیه این قطعه موسیقی فاخر در دست اقدام است.

معاون سازمان فرهنگی شهرداری شیراز ادامه داد: جشنواره ملی «خاطره سازی و بازسازی خاطرات با حافظ» در قالب دو برنامه عکس و خاطره با حافظیه و اشعار این شاعر بزرگ ایرانی برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی، هنری و ورزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با بیان اینکه برنامه میدانی مشاعره و خوانش غزل حافظ یکی دیگر از برنامه‌های هفته بزگداشت حافظ در شهر راز است، گفت: این برنامه مشاعره در گذر حافظ مقابل آرامگاه حافظیه با حضور اسماعیل آذر، برنامه ۱۸ و ۱۹ مهر ماه میزبان عاشقان شعر و ادب خواهد بود.

وی، آذین‌بندی گذر حافظ و دیگر نقاط شهر شیراز را از دیگر برنامه‌های این مراسم عنوان کرد و ادامه داد: با همکاری مرکز حافظ شناسی، نشست علمی حافظ با پیام شهردار شیراز برگزار می‌شود. همچنین در چندین شهر فارسی زبان خارج از کشور که کرسی تدریس زبان فارسی دارند، نشست علمی با حضور اندیشمندان و صاحبان فکر به صورت برخط در ۲۰ مهر با هدف دیپلماسی شهری و گسترش اندیشه‌های حافظ در جهان برپا خواهد شد.

مظفری از توجه شهرداری شیراز به محتوای دیجیتال خبر داد و اضافه کرد: سلسله پادکست‌های تک بیت حافظ به همراه توضیح در ۳۰ ثانیه برای انتشار در فضای مجازی تهیه شده که ۳۰ قطعه تاکنون تدوین و آماده انتشار است.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های بزرگداشت هفته حافظ در ۵ بخش با هزینه حدود یک میلیارد تومان اجرا می‌شود، گفت: این برنامه‌ها و دیگر اقدامات فرهنگی در شهر شیراز در راستای تحقق عنوان «شهر خلاق ادبی» به شهر سومین حرم اهل بیت(ع) خواهد بود چرا که این شهر دارای ظرفیت‌های بالقوه و همچنین تاریخ، تمدن و فرهنگ بسیار غنی است.

معاون فرهنگی، هنری و ورزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز ادامه داد: ۲۵۶ غزل از حافظ، توسط کودکان و نوجوانان در استودیوی تخصصی خوانش خواهد شد تا در نهایت منجر به تولید دیوان صوتی شود.

وی با بیان اینکه رویدادهای فرهنگی و هنری در شهر شیراز به صورت قوی دنبال خواهد شد، گفت: برنامه حافظ خوانی و سعدی‌خوانی هر هفته دو روز دوشنبه و چهارشنبه با حضور اساتید مطرح در آرامگاه‌های سعدی و حافظ برگزار می‌شود.

خبرنگار و عکاس: مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×