» آرشیو » برگزاری همایش ملی “زن، جامعه، امنیت” در شیراز
آرشیو - شهرستان
کد خبر:2580 | ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۰۹

برگزاری همایش ملی “زن، جامعه، امنیت” در شیراز

پرتو جنوب

رییس هیات امنای مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر کشور:

با جهاد تبیین در زمینه برخورد با بدحجابی تلاش مضاعف کرد

به گزارش خبرنگار پایگاه پرتو جنوب ، اولین همایش ملی “زن، جامعه، امنیت” با حضور مسولان کشوری و استانی و حضور ۴۰۰ نفر از زنان نخبه، تاثیر گذار و فعال برگزار شد.

نگاه انقلاب به زنان یک نگاه ویژه است

رییس هیات امنای مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر کشور در این همایش گفت: نگاه انقلاب به زنان یک نگاه ویژه است و زنان در حوزه‌های مختلف از جمله خدمت ملی می‌تواند نقش بسیار برجسته داشته باشد.
سرلشکر مصطفی ایزدی افزود: اگر میخواهیم به یک شرایط مطلوب در زمینه حجاب برسیم باید در مسیر قرآن و اسلام گام برداریم.
وی افزود: در انقلاب اسلامی، زن گوهر اصلی و یک موجود مقدس است که دوشادوش مردان در صحنه‌ها حضور داشته و دارد.
رییس هیات امنای مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر کشور ادامه داد: با جهاد تبیین و امر به معروف و نهی از منکر باید در زمینه برخورد با بدحجابی تلاش مضاعف کنیم.
سرلشکر ایزدی تصریح کرد: دشمن درصدد است که بنیان خانواده‌های ایرانی را گسسته کند و ما باید هوشیار باشیم و در تولید امنیت اجتماعی با هم همکاری مضاعف داشته باشیم.

حجاب پرچم امنیت اجتماعی است

آیت الله دژکام نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شهر شیراز در این همایش با تاکید بر این مطلب که حجاب، پرچم امنیت اجتماعی است و زنان پرچمدار امنیت هستند، گفت: زنان تولید کنندگان امنیت اخلاقی و اجتماعی هستند.
نماینده ولی فقیه در فارس با بیان اینکه برای تولید امنیت و بهره برداری اجتماعی، زن و مرد باید با هم سهیم باشند. اشاره ای به مطلع حجاب از دیدگاه قرآن داشت و افزود: در قرآن تاکید شده است حجاب را نگه دارید تا به وقار و متانت از دور شناخته شوید.

نماینده ولی فقیه در فارس تصریح کرد: در تمدن اروپایی معاصر، جلوه گری زنان، اوج تمدن آنان است و امروز ما از تمدن غربی طلبکار هستیم، زیرا با ایجاد ناامنی اجتماعی از طریق جلوه گری، این ظلم را به همه انسان‌ها روا داشته و باید پاسخگوی آن باشد.
نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به حضور موثر زنان در جایگاه‌ها و عرصه‌های مختلف با حفظ کرامت و حریم خود گفت: زن، می‌تواند فعالیت اجتماعی داشته باشد و در کنار آن به تولید امنیت اخلاقی و اجتماعی در جامعه بپردازد.
امام جمعه شیراز همچنین از بانوان پلیس به عنوان بکی از مهمترین نقش آفرینان در ایجاد امنیت اجتماعی یاد کرد و گفت: حرکت‌ها در حوزه حجاب باید ایجابی باشد، زیرا حقوقی که اسلام برای زن قرار داده به نفع بشریت و بانوان است.

جامعه نیاز به جهاد امید آفرینی دارد

محمد حسن اسدی شهردار شیراز نیز در این همایش با بیان اینکه امروز با یک چالش مواجه شده‌ایم گفت: امروز وارد این چالش شده‌ایم که دشمن، زنان ما را نشانه گرفته است.

به گفته اسدی، جهاد تبیین و برگزاری چنین همایش‌هایی راهکاری برای مقابله با این چالش است، وی تاکید کرد: امروز باید به دنبال جهاد امیدآفرینی باشیم تا یاس و ناامیدی در جامعه کاهش یابد.

او اعلام کرد که ١١۶۵ نفر از کارکنان شهرداری شیراز یعنی معادل ١٠ درصد از کارکنان را بانوان تشکیل می‌دهند.
شهردار شیراز عنوان کرد: اموری که در شهرداری شیراز به بانوان واگذار کرده‌ایم، به نحو شایسته‌ای آن را انجام داده‌اند و از واگذاری امور به آن‌ها پشیمان نیستیم.

مهمترین سرمایه در نظام جمهوری اسلامی توده مردم هستند

رئیس شورای شهر شیراز نیز در این همایش بیان کرد: امنیتی پایدار و مستمر خواهد بود که مردم پایه آن باشند و مردم به صورت واقعی در تحقق آن مشارکت داشته باشند.
مهدی طاهری با بیان اینکه ۴ مولفه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی از مهمترین مولفه‌های تعریف شده هر کشوری برای داشتن امنیت پایدار است، افزود: جمهوری اسلامی نیز این مولفه‌ها را تبیین کرده که در برخی موفق بوده و برخی نه.
او با بیان اینکه در امنیت اقتصادی به دنبال حفظ سرمایه‌های اقتصادی و در امنیت اجتماعی هم باید به دنبال حفظ سرمایه اجتماعی باشیم، اضافه کرد: مهمترین سرمایه در نظام جمهوری اسلامی توده مردم هستند.

رئیس شورای شهر شیراز ادامه داد: یکی از آیتم‌هایی که ممکن است سرمایه اجتماعی را دچار خدشه کند، نبود امنیت در حوزه خانواده، آسیب‌های اجتماعی و کمبود اشتغال است.

طاهری تاکید کرد: آن چیزی که در حوزه امنیت اجتماعی موثر است، توجه ویژه به حوزه خانواده و نقش بانوان به عنوان مادر در این حوزه است.
او با بیان اینکه برداشت بنده از امینت فعلی جامعه این است که در این حوزه به شکل گیری اتفاقی شبیه ٩ دی در جامعه نیازمندیم، افزود: امروز حریف را در میدان به صورت صف می‌بینیم و صفوف باید کنار هم شکل بگیرند.

مقابله با دشمن در راستای دسیسه‌ها و تحریف‌هایی که در رابطه با زن ایجاد کرده است

رئیس مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر فارس هم در ادامه این همایش طی سخنانی، هدف از برگزاری این همایش را تحقق منویات رهبرمعظم انقلاب مبنی بر جهاد تبیین عنوان کرد.
سیروس سجادیان ادامه داد: یکی از موضوعاتی که دشمن بر آن تمرکز کرده، زنان ایرانی است و بر همین اساس این همایش برای مقابله با دشمن در راستای دسیسه‌ها و تحریف‌هایی که در رابطه با زن ایجاد کرده، در دستور برگزاری قرار گرفته است.
سجادیان با اشاره به اینکه ۴۴ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال و ۴ مقاله به عنوان مقاله برتر پذیرفته شده است، عنوان کرد: تبیین مقام زن در جمهوری اسلامی، نقش زن ایرانی در فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، علمی، پزشکی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی، زیست محیطی و نقش زن در تولید امنیت فردی، خانوادگی، اجتماعی، عمومی و امنیت پایدار و همچنین حقوق زن در نظام حقوقی جمهوری اسلامی از محور‌های این همایش بوده است.

خبرنگار و عکاس: مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×