» آرشیو » پیش از ثبت نام در مراکز آموزشی علمی آزاد، از صحت مجوز آن مرکز مطمئن شوید
آرشیو - شهرستان
کد خبر:13027 | ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۴۱

پیش از ثبت نام در مراکز آموزشی علمی آزاد، از صحت مجوز آن مرکز مطمئن شوید

پرتو جنوب

والدین پیش از ثبت نام فرزندشان در مراکز آموزشی علمی آزاد از صحت مجوز آن مرکز مطمئن شوند.
رئیس اداره‌ مدارس و مراکز غیر دولتی و مشارکت های مردمی اداره کل آموزش و پرورش فارس، گفت: والدین می توانند جدول شهریه مربوط به مدارس غیر دولتی را در سامانه مشارکت ها https://www.mosharekatha.ir مشاهده کنند.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از اداره‌ اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، عقیل علیشاهی ضمن تشریح نحوه محاسبه شهریه مدارس غیر دولتی از افزایش ۳۸ درصدی شهریه این مدارس نسبت به سال گذشته دراستان فارس خبر داد.

رئیس اداره‌ مدارس و مراکز غیر دولتی و مشارکت های مردمی اداره کل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: در سال تحصیلی در استان فارس در دوره ابتدایی به صورت میانگین حداقل شهریه ۵۴ میلیون و۵۱۰ هزار ریال و حداکثر شهریه ۲۳۳ میلیون ۴۴۰ هزار ریال تعیین و میانگین شهریه در سطح استان ۱۰۷ میلیون ۳۱۷ هزار ریال است.

علیشاهی خاطرنشان کرد: در دوره متوسطه اول حداقل شهریه ۶۳ میلیون ریال و حداکثر ۲۸۹ میلیون و ۵۱۰ هزار ریال تعیین و میانگین شهریه در این دوره تحصیلی، ۱۳۵ میلیون و ۹۰۵ هزار ریال است.

وی افزود: حداقل شهریه دوره دوم متوسطه ۷۷میلیون ریال و حداکثر ۳۲۸ میلیون و ۳۱۰ هزار ریال تعیین شده است و میانگین شهریه در این دوره تحصیلی، ۱۷۳ میلیون و ۲۶۲ هزار ریال است.

وی با تشریح شاخص های تعیین شهریه در مدارس غیر دولتی اظهار کرد: موسسین مدارس غیر دولتی در اولین گام، فضای آموزشی، تعداد کلاس های درس، اعتبار پرداختی به معلمان حق التدریس، حقوق مدیر مدرسه، اجاره بها ، بیمه عرصه و اعیان مدرسه و … را در سامانه مشارکت ها بارگذاری و در ادامه وارد روند تعیین شهریه می شود و مبلغی را به عنوان نرخ شهریه به اداره آموزش و پرورش منطقه یا ناحیه پیشنهاد می کند.

وی افزود: ادارات آموزش و پرورش ممکن است رقم شهریه پیشنهادی از سوی موسس را تایید و یا تعدیل کند و در ادامه به اداره کل و از آنجا به شورای سیاستگذاری مدارس و مراکز غیر دولتی ارجاع می شود شورای سیاستگذاری نیز بر اساس شاخص های تعیین شده از سوی وزارت آموزش و پرورش و با توجه به کف و سقف شهریه در سال گذشته تصمیم گیری می کند.

علیشاهی از افزایش شهریه مدارس در سال تحصیلی جدید خبر داد و عنوان کرد: شهریه کلاس های تابستانی، شهریه کلاس های فوق برنامه درسی، شهریه کلاس های فوق برنامه های مکمل درسی که شامل‌ دروس مهارتی است و این سه نوع شهریه اختیاری است و درصورت حضور دانش آموزان در این کلاس ها، شهریه را باید پرداخت کنند.

وی افزود: چهارمین نوع شهریه همان شهریه مصوب است که پرداخت آن برای دانش آموزان اجباری است اما سه نوع شهریه اختیاری پس از شروع کلاس ها موسسین به شورای نظارت منطقه نوع فعالیت ها را پیشنهاد می دهند و در صورت تایید شورای نظارت، کلاس ها برگزار و از دانش آموزان مشارکت کننده شهریه اخذ می شود.

رئیس اداره‌ مدارس و مراکز غیر دولتی و مشارکت های مردمی اداره کل آموزش و پرورش فارس، تصریح کرد: عوامل موثر در تخصیص شهریه به هر یک از مدارس؛ تعداد کلاس، تعداد دانش آموزان، میانگین پرداختی به هریک از عوامل اجرایی، از جمله مدیر، آموزگار، و …، مجموع روزهای بیمه شده نیروهای آزاد، متراژ عرصه و اعیان و میزان اجاره بها و ..، است.

رئیس اداره‌ مدارس و مراکز غیر دولتی و مشارکت های مردمی اداره کل آموزش و پرورش فارس، گفت: اگر مدیر مدرسه ای خارج از شاخص های تعیین شده مبلغی از اولیا اخذ کند تخلف خواهد بود و اگر شکوائیه از سوی اولیا ارائه و ناظرین نیز تایید کنند این موضوع در شورای نظارت بر مدارس غیر دولتی مطرح و و درصورت احراز تخلف، بر اساس رای شورا علاوه بر عودت شهریه تا لغو مجوز موسس و برکناری مدیر مدرسه، موضوع دنبال می شود.

وی از احراز تخلف برخی مدیران مدارس غیردولتی و برخورد با آنها در سال تحصیلی قبل خبر داد و عنوان کرد: والدین می توانند جدول شهریه مربوط به مدارس غیر دولتی را در سامانه مشارکت ها https://www.mosharekatha.ir مشاهده کنند.

علیشاهی ادامه داد: مراکز ما نیز شامل؛ مراکز آموزشی علمی آزاد، مراکز آموزشی زبان خارجه و مراکز آموزشی اختلالات یادگیری می شود و دارای الگوهای تعیین شهریه هستند.

وی ادامه داد: مراکز آموزشی علمی آزاد زبان برای تعیین شهریه همان شرایط مدارس غیر دولتی، شاخص کیفیت بخشی نیز لحاط می شود.

رئیس اداره‌ مدارس و مراکز غیر دولتی و مشارکت های مردمی اداره کل آموزش و پرورش فارس، از ایجاد فاصله میزان شهریه بین مراکز علمی آزاد و مراکز آموزش زبان خبر داد و افزود:با تلاش های صورت گرفته برای کاهش این فاصله، بر اساس دستورالعمل شورای سیاستگذاری و با هماهنگی سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده در سطح وزارتخانه، شهریه مراکز آموزشی با فزایش ۲۹ درصدی نسبت به سال گذشته تعیین شده است.

وی اضافه کرد: دریافت هرگونه وجه ازسوی مراکز آموزشی غیردولتی خارج از الگوهای تعیین شده، تخلف و با آن برخورد خواهد شد لذا در فرآیند رسیدگی قرار خواهند گرفت.

علیشاهی گفت: والدین پیش از ثبت نام فرزندشان در مراکز آموزشی علمی آزاد با انجام استعلام ازصحت مجوز آن مطمئن شوند همچنین مردم با هوشیاری از سپردن فرزندانشان به افراد سودجو و مشاور نما خوداری کنند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×