» اجتماعی » فرصت جدیدی برای تولیدکنندگان با تامین سرمایه از طریق کارگزاری ها
اجتماعی
کد خبر:21260 | ۷ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۴۱

فرصت جدیدی برای تولیدکنندگان با تامین سرمایه از طریق کارگزاری ها

پرتو جنوب

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی فارس گفت: تامین سرمایه از طریق کارگزاری ها فرصت جدیدی برای تولیدکنندگان ایجاد کرده و دارای مزایا و معایبی است.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، نادر طیبی در نشست تخصصی سرمایه گذاری و تامین مالی بخش کشاورزی که با حضور اعضای کمیسیون سرمایه گذاری و نمایندگانی از شرکت های کارگزاری در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: ضروری ترین ابزار برای فعال اقتصادی منابع مالی است و درگذشته بانک ها تنها تامین کننده مالی بخش خصوصی به شمار می رفتند.

وی افزود: در حال حاضر سیاست بانک ها به شدت انقباضی است و به پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری محدود شده است.
طیبی با با بررسی راه های تامین سرمایه از طریق کارگزاری ها اظهارداشت: یکی از مزایای این نوع سرمایه گذاری پایین تر بودن نرخ سود نسبت به نرخ تورم است که البته این مسئله توجیهی است برای تورم های بالا.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: نکته دیگر این که سازمان امور مالیاتی با این توضیح که چون تولیدکننده توانسته تسهیلاتی با سود بالا دریافت کند نشان دهنده سود عملیاتی بالای تولیدکننده است و می تواند مالیات بیشتری پرداخت نماید.
وی ادامه داد: با توجه به این که دریافت تسهیلات از طریق بانک ها پیچ و خم بسیاری دارد و حتی ممکن است در نهایت تسهیلات پرداخت نشود، در کارگزاری با توجه به بروکراسی کمتر، دستیابی به منابع مالی آسان تر است.
او عنوان داشت: متاسفانه روش های تامین مالی در استان فارس مغفول مانده و امید است که این ظرفیت ها بهتر مورد استفاده گیرد.
طیبی بابیان اینکه از ظرفیت روش های تامین مالی در استان تهران حدود ۶۷ درصد و سایر استان ها ۳۳ درصد بهره مند شدند تصریح کرد: بایستی با فرهنگ سازی در استان به تامین مالی بنگاه های مولد کمک کرد که در این زمینه اتاق بازرگانی فارس آماده همکاری می باشد.

بیشتر بخوانید:

ضرورت ایجاد هم افزایی در حوزه انرژی استان فارس

در ادامه این نشست عبدالله دریابر معاون یکی از شرکت ها نیز گفت: کانال های تامین مالی برای سرمایه در گردش، طرح های توسعه ای و خرید مواد اولیه و تجهیزات تقریبا مشخص است.
وی افزود: فعالان اقتصادی در بیشتر مواقع به سراغ بانک ها می روند و این درحالی است که تامین سرمایه از روش های دیگر در واقع مکمل تامین مالی بانکی است.
دریابر اظهارداشت: بازار سرمایه، آورده منابع سهامداران و فاینانس روش های تامین مالی سرمایه است و باید به این نکته توجه داشت که بازار سرمایه صرفا خرید و فروش سهام نیست بلکه از طریق ابزارهای مالی از کانال بازار سرمایه نیز می توان تامین مالی انجام داد که کارگزاری ها نقش مهمی دارند.
وی اضافه کرد: تا پایان سال ۱۴۰۱ بخش بدهی بازار سرمایه ۱۱ درصد کل تامین منابع مالی کشور را به خود اختصاص داده است که پیش بینی می شود تا پایان سال ۱۴۰۲ بیش از ۲۰ درصد خواهد شد.
دریابر با بیان اینکه استان فارس باید نقش پررنگ تری برای استفاده از این روش تامین مالی ایفا کند عنوان داشت: حدود ۱۴ روش تامین مالی در بازار سرمایه وجود دارد که این روش ها برای تکمیل سریع پروژه های نیمه تمام حائز اهمیت است.
همچنین در این نشست آقای سلیمانی مشاور استاندار فارس هم گفت: برای ورود به فعالیت اقتصادی سه رکن اساسی مشاوره حقوقی، مشاوره تامین منابع انسانی و مشاوره تامین مالی وجود دارد.
در ادامه این نشست برخی از مدعوین طرح های خود را ارائه کردند و راهکارهای تامین مالی پروژه ها بررسی شد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×