» سیاسی » قالیباف در صحن مجلس: نمایندگان مصونیت ندارند و در صورت تخلف به دادگاه معرفی می‌شوند
محمدباقر قالیباف رییس مجلس
سیاسی
کد خبر:511 | ۱۶ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۱۲

قالیباف در صحن مجلس: نمایندگان مصونیت ندارند و در صورت تخلف به دادگاه معرفی می‌شوند

پرتو جنوب

رئیس مجلس گفت: هیچ نماینده‌ای مصونیت ندارد و در صورت تخلف به دادگاه معرفی می‌شود. این طور نیست که در مجلس شورای اسلامی همه آزاد باشند و هر کاری که خواستند انجام دهند.

 

به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا پاک‌فطرت در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح حمایت مالی از افشاگران فساد طی تذکر شفاهی، گفت: اهمیت مبارزه با فساد بر کسی پوشیده نیست.

وی متذکر شد: مقام معظم رهبری روز گذشته در دیدار با مسئولان نظام تاکید کردند مبارزه با فساد لازم است. فساد مردم را ناامید می‌کند و باعث هلاکت جامعه می‌شود اما طرح حمایت مالی از افشاگران فساد در سه صفحه و ۱۷ ماده خلاصه شده و ناقص است. ترک فعل‌هایی که امروز مدیران ما را احاطه کرده در کدام یک از مواد این قانون دیده شده است؟ عده‌ای در پست‌های مدیریتی مهم می‌نشینند اما کار انجام نمی‌دهند که در این طرح دیده نشده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سوی دیگر به کارگیری اقوام و خویشاوندان در پست‌ها فساد است که در این طرح گنجانده نشده است. برخی از صندلی‌ها مانند صندلی مجلس شورای اسلامی چون به کسی پاسخگو نیستند، بعضاً وزرا یا مدیران استانی را وادار می‌کنند که شخص خاصی را در یک پست بگنجانند و این شخص چون صلاحیت ندارد بیت‌المال را حرام می‌کند که این هم نوعی فساد است. بنده تقاضا دارم طرح حمایت مالی از افشاگران فساد به کمیسیون بازگردد و به صورت جامع‌تر به صحن مجلس بیاید.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این تذکر، گفت: این طرح حمایت از گزارشگران فساد است و طرح مبارزه با فساد نیست. بحث مبارزه با فساد چندین قانون دارد و این طرح به دنبال تکمیل این زنجیره است.

وی ادامه داد: بر اساس اصل ۸ قانون اساسی، مردمی کردن همه امور حائز اهمیت است و این طرح سعی دارد مردم را در مبارزه با فساد همراه کرده و فرصتی را برای داوطلبان گزارشگر فساد فراهم کند که هم امنیت قضائی داشته باشند و هم به عنوان منبعی برای ارائه گزارش در خصوص فساد عمل کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح حمایت مالی از افشاگران فساد مبارزه با فساد را تکمیل می‌کند، تصریح کرد: شما مثالی درباره نمایندگان مجلس زدید که باید بگویم حتماً نظارت بر نمایندگان مجلس وجود دارد و اگر نماینده‌ای خطا کند، هیأت رسیدگی به رفتار نمایندگان ورود کرده و اگر خارج از مسئولیت نمایندگی باشد، برخورد لازم صورت می‌گیرد.

قالیباف تاکید کرد: هیچ نماینده‌ای مصونیت ندارد و در صورت تخلف به دادگاه معرفی می‌شود. این طور نیست که در مجلس شورای اسلامی همه آزاد باشند و هر کاری که خواستند انجام دهند. البته منظور شما این نبود و بنده خواستم تصحیح کنم.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×