» آرشیو » نامه های صادق هدایت و کتابخانه ملی فرانسه
آرشیو - ادبیات
کد خبر:12444 | ۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۲:۱۶

نامه های صادق هدایت و کتابخانه ملی فرانسه

پرتو جنوب

به قلم: محمود دهقانی


ماه آپریل سال دوهزار، دوستی که یاد صفایش بخیر زنگ زد و از من خواست که هر طور شده روز بیست و ششم در پاریس با او باشم. هر چه پرسیدم چرا، چیزی نگفت.

با کمی دلهره از مادرید طوری حرکت کردم که صبح بیست و ششم آپریل پاریس باشم. وقتی رسیدم پاریس از نزدیک چهره اش را ورانداز کردم. خندان بود و گفت خوب موقعی رسیدی. ولی من تشویش داشتم. آخر خیلی بلا دیده بودم و حالا منتظر بودم بدانم علت چه بوده که خواسته است من پاریس باشم. گفت مطمئن بودم دوست داری. برای این زنگ زدم که امروز در تالار کتابخانه ملی فرانسه با یک مراسم با شکوه، نامه های صادق هدایت به دوستش حسن شهید نورائی را به کتابخانه ملی این کشور اهدا می کنند.

بعد وقتی با نم دل و خیلی ملایم، سخنان فرانسوا استاس رئیس کتابخانه ملی فرانسه را برایم ترجمه می کرد ناخودآگاه قطره اشکی بر گونه ام لمبر زد و فرو غلتید.
فرانسوا استاس در آغاز سخنرانی اش گفت: امروز برای کتابخانه ملی فرانسه روز بزرگی است. نمی دانم کتابخانه ملی ایران که آقای خاتمی رئیس جمهور ایران هم روزگاری ریاست آن را بر عهده داشته، از چندتا نویسنده متوفای ایرانی امثال دکتر غلامحسین ساعدی و هوشنگ گلشیری و دیگر دلسوزان این مرز و بوم که خون دلشان را به ایران اهدا کرده اند قدردانی کرده است؟

 

علی حاتمی «ع. آیدین» – دبیر سرویس ادبی پرتو جنوب

 

Print Friendly, PDF & Email
  • ×