» آرشیو » جراحی کاهش وزن احتمال ابتلا به سرطان را به نصف می رساند
آرشیو - دانش و سلامت
کد خبر:1366 | ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۳۴

جراحی کاهش وزن احتمال ابتلا به سرطان را به نصف می رساند

پرتو جنوب

محققان می گویند انجام جراحی چاقی ممکن است به کاهش وزن کمک کند و خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با چاقی را تا بیش از نصف کاهش دهد.

به گزارش پرتو جنوب از خبرگزاری مهر به نقل از مدیسن نت، تحقیقات جدید نشان می‌دهد بیمارانی که اسلیو معده، بای پس معده یا روش‌های باند معده انجام داده‌اند، طی یک دوره پیگیری ۱۰ ساله کمتر دچار سرطان مرتبط با چاقی می‌شوند.

این مطالعه نشان داد که حدود ۴ درصد به این سرطان‌ها مبتلا شده‌اند در حالی که ۸.۹ درصد کسانی که این جراحی را انجام نداده بودند به این نوع سرطان‌ها مبتلا شدند.

دکتر «ویبو چیتجالو»، متخصص گوارش در دانشگاه کیس وسترن رزرو شیکاگو، می‌گوید: «فایده اولیه‌ای که مردم در مورد جراحی چاقی در نظر می‌گیرند، کاهش وزن و فواید جسمی و روانی همراه با آن، مانند بهبود فشار خون و دیابت است.»

او در ادامه افزود: «این مطالعه نشان می‌دهد که کاهش وزن قابل توجه مرتبط با جراحی چاقی ممکن است یک اثر محافظتی در برابر ابتلاء به سرطان نیز داشته باشد.»

محققان برای مطالعه خود، بیش از ۵۵۷۰۰ بیمار مبتلا به چاقی را که این جراحی‌ها را انجام داده بودند، با همان تعداد بیمار مشابه که جراحی نکرده بودند، مقایسه کردند. آنها عوامل خطری را که در ابتلاء به سرطان نقش دارند، از جمله سابقه سیگار کشیدن، مصرف الکل، بیماری قلبی، هورمون درمانی و سایر مسائل بهداشتی در نظر گرفتند.

در مجموع، بیش از ۲۲۰۰ نفر از بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفتند در طول ۱۰ سال پیگیری به سرطان مبتلا شدند، در حالی که نزدیک به ۵۰۰۰ نفر از بیمارانی که جراحی نکرده بودند به سرطان مبتلا شدند.

آنها دریافتند افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، تعداد موارد جدید ابتلاء به تقریباً همه انواع سرطان‌های مرتبط با چاقی در آنها کمتر است.

سرطان‌های مرتبط با چاقی شامل سرطان سینه، سرطان روده بزرگ، سرطان کبد، سرطان پانکراس (لوزالمعده)، سرطان تخمدان و سرطان تیروئید هستند.

چیتجالو گفت: «ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا بفهمیم که چگونه جراحی چاقی بر خطر سرطان تأثیر می‌گذارد.»

Print Friendly, PDF & Email
  • ×