» آرشیو » دفترچه انتخاب رشته داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ منتشر شد
آرشیو - اجتماعی
کد خبر:9728 | ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۳۹

دفترچه انتخاب رشته داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ منتشر شد

پرتو جنوب

انتخاب رشته داوطلبان از سه‌شنبه ۳۱ مرداد آغاز شده و تا شنبه چهارم شهریور ادامه خواهد داشت.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، به اطلاع متقاضیان ثبت‌نام در رشته‌هایی که پذیرش آن‌ها در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) انجام می شود، می‌رساند ثبت‌نام و انتخاب رشته برای گزینش در این رشته‌ها از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان از سه شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۳۱ آغاز شده و شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۰۴ پایان می‌پذیرد.

دفترچه راهنمای ثبت‌نام و جدول کد رشته محل‌های مربوط به پذیرش از یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ بر روی درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قابل دسترسی است.

متقاضیان می‌توانند بر اساس ضوابط و شرایط مندرج دفترچه راهنمای مربوط برای پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در روز‌های فوق به درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و تکمیل فرم انتخاب رشته (حداکثر ۱۵۰ کدرشته‌محل) به روش اینترنتی، اقدام کنند.

تذکر مهم:

متقاضیانی که در آزمون سراسری ۱۴۰۲ (نوبت‌های اول و دوم) ثبت نام کرده و غایب جلسه آزمون بوده اند، نیازی به ثبت نام مجدد برای رشته‌هایی که پذیرش آن‌ها با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) است، ندارند.

این متقاضیان می‌توانند با مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ و مراجعه به سامانه جامع آزمون سراسری به نشانی my.sanjesh.org، نسبت به انتخاب حداکثر تعداد ۱۵۰ کدرشته‌محل از رشته‌های بدون آزمون اقدام و در فرم انتخاب رشته درج کنند.

لازم به تاکید است چنانچه متقاضی در مرحله انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۴۰۲ اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته و مجدداً در پذیرش رشته‌های صرفاً با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) هم ثبت نام و انتخاب رشته کند، فرم ثبت نام و انتخاب رشته مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی وی باطل خواهد شد.

تکالیف داوطلبان در این مرحله:

۱- مراجعه به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور
۲- دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان و مطالعه آن
۳- تهیه فایل عکس اسکن شده داوطلب بر اساس توضیحات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام
۴- دریافت کد ۱۹ رقمی سابقه تحصیلی، با مراجعه به پنجره واحد خدمات الکترونیکی وزارت آموزش و پرورش به نشانی my.medu.ir
۵- ثبت‌نام و انتخاب رشته از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان در زمان مقرر ۱۴۰۲/۰۵/۳۱ تا ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
۶- پرداخت هزینه ثبت‌نام از طریق سامانه ثبت نام در آزمون

تذکرات لازم:

۱- اخذ دیپلم حداکثر تا ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ و یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای نظام جدید ۳-۳-۶ برای متقاضیان الزامی است.
۲- دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که فاقد مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی هستند، حق ثبت نام و شرکت در این مرحله را ندارند و در صورت ثبت نام و انتخاب رشته برابر ضوابط با آنان رفتار خواهد شد.
۳- نظر به این که گزینش دانشجو در این مرحله بر اساس سوابق تحصیل (معدل کتبی دیپلم)، خواهد بود؛ تمامی متقاضیان (دیپلمه‌های نظام آموزشی ۳-۳-۶، نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی، نظام قدیم چهار ساله دبیرستان و همچنین دیپلمه های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی هستند) باید معدل کل و یا معدل کتبی خود را به صورت صحیح در تقاضانامه ثبت نام درج کنند.

متقاضیان توجه داشته باشند در صورت مغایرت معدل کل و یا معدل کتبی واقعی با معدل کل و یا معدل کتبی اعلام شده در تقاضانامه ثبت نامی، از ثبت نام پذیرفته شدگان ممانعت به عمل آمده و قبولی آن‌ها لغو خواهد شد.

تذکر:

متقاضیان دیپلم فنی و حرفه‌ای و یا کاردانش نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ و دیپلمه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که دارای مدرک پیش‌دانشگاهی و یا کاردانی بوده و فاقد معدل کتبی دیپلم هستند، باید معدل کل دیپلم متوسطه خود را عیناً در تقاضانامه ثبت نام درج کنند.

نحوه ارسال درخواست یا ارتباط غیر حضوری با سازمان سنجش آموزش کشور:

در صورت لزوم می‌توانید سوال یا سوالات خود را از طریق سامانه پاسخگویی اینترنتی این سازمان به نشانی https://request.sanjesh.org، یا در روز‌ها و ساعات اداری با شماره تلفن ۴۲۱۶۳-۰۲۱ در میان بگذارید.

۱- انتخاب رشته از طریق سامانه جامع آزمون سراسری برای همه گروه‌های آزمایشی از سه‌شنبه ۱۴۰۲/۵/۳۱ آغاز و تا شنبه ۱۴۰۲/۶/۴ ادامه خواهد داشت.

۲- انتخاب رشته برای انتخاب کدرشته محل‌هایِ پذیرش با آزمون و پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی «بدون آزمون» در یک فرم و حداکثر تا ۱۵۰ رشته محل، انجام می‌شود.

به عبارت دیگر فرآیند انتخاب رشته این دو جداگانه نخواهد بود. توضیحات کامل این دو روشِ پذیرش در «دفترچهٔ راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته» (راهنمای شماره ۲) به تفکیک ارائه شده است.

تبصره ۱:

داوطلبانی که در آزمون سراسری ۱۴۰۲ (نوبت‌های اول و دوم) ثبت‌نام کرده و غایبِ جلسه این آزمون‌ها بوده اند، نیازی به ثبت نام مجدد برای رشته‌های پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی ندارند و می‌توانند در رشته‌هایی که پذیرش آن‌ها با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) است تا ۱۵۰ کدرشته محل از دفترچه راهنمای انتخاب رشته انتخاب کرده و در فرم انتخاب رشته درج کنند.

تبصره ۲:

داوطلبانی که قبلاً در آزمون سراسری ۱۴۰۱ ثبت نام نکرده‌اند، می‌توانند بر اساس اطلاعیه‌ای که شنبه ۱۴۰۲/۵/۲۸ منتشر می‌شود از سه‌شنبه ۱۴۰۲/۵/۳۱ تا شنبه ۱۴۰۲/۶/۴ نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته در رشته‌هایی که پذیرش آن‌ها با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) است، بر اساس دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته‌های پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی که تا یکشنبه ۱۴۰۲/۵/۲۹ در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان منتشر می‌شود، اقدام کنند.

تبصره ۳:

در صورتی که فردی هم نسبت به انتخاب رشته در مرحله انتخاب رشته‌های با آزمون و رشته‌های صرفاً براساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون) اقدام و هم در مرحله ثبت‌نام برای رشته‌های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون) اقدام به ثبت‌نام و انتخاب رشته برای این رشته‌ها کند، ثبت‌نام و انتخاب رشته وی در رشته‌های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی باطل خواهد شد و هزینه پرداختی وی نیز مسترد نخواهد شد.

۳- داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی (رشته‌های با آزمون) در این آزمون شده‌اند، لازم است برای مشاهده دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره ۲) و انجام انتخاب رشته به نکات زیر توجه کنند:

۳-۱- دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی حاوی تمامی شرایط و ضوابط اختصاصی رشته‌های مختلف تحصیلی دوره‌های روزانه، شبانه، مجازی، پردیس خودگردان و شهریه پرداز، دانشگاه پیام نور، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی (اعم از با آزمون و پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی «بدون آزمون»)، توضیحاتِ کامل درباره نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته و همچنین راهنمای مراجعه به سامانه جامع آزمون سراسری است و داوطلبان باید دفترچه‌های انتخاب رشته مربوط را به دقت مطالعه کنند.

۳-۲- تأکید می‌شود ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره ۲) گروه آزمایشی مربوط و توضیحات مندرج در بخش پیوست‌ها و نیز ویژه نامه انتخاب رشته اقدام کرده و کدرشته محل‌های مورد نظر خود را (برابر ضوابطی که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج شده) استخراج و به ترتیب تقدمِ علاقه مرتب کنید.

پس از آن، کدرشته‌های انتخابی خود را ابتدا در فرم پیش‌نویس مندرج در انتهای دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج و پس از اطمینان از صحت کدرشته محل‌های انتخابی، این کدرشته محل‌ها را در فرم انتخاب رشته اینترنتی ثبت و تکمیل کنید.

پس از تایید نهایی کدرشته‌های انتخابی، شماره ۱۵ رقمی توسط سیستم به عنوان رسید انتخاب رشته در اختیار متقاضی قرار داده خواهد شد.

داوطلبان توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه انتخاب رشته به هر فرد داده می‌شود. ضمناً پس از انجام انتخاب رشته و دریافت رسید ۱۵ رقمی، داوطلبان می‌توانند فرم انتخاب رشته خود را به تعداد دفعات محدود تصحیح و یا ویرایش کنند.

تبصره ۱:

در صورت علاقه به انتخاب رشته‌های خاص یا بورسیه، حتماً شرایط و ضوابط این رشته‌ها را (که به صورت جداگانه به عنوان پیوست دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان درج شده است) مطالعه کنید و صرفاً در صورت داشتن شرایط لازم، این رشته‌ها را انتخاب کنید.

لازم به توضیح است فهرست اسامی معرفی شدگان چند برابرِ ظرفیت برای رشته‌های بورسیه و دارای شرایط خاص برای انجام مراحل مصاحبه و یا گزینش در اواسط شهریور در درگاه اطلاع رسانی منتشر خواهد شد.

تبصره ۲:

با توجه به این که پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم ورزشی و آموزشِ تربیت‌بدنی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی و همچنین رشته‌های تحصیلی گروه آزمایشی هنر شامل (نقاشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، طراحی پارچه، طراحی لباس، گرافیک، طراحی صنعتی، ادبیات نمایشی، مجسمه‌سازی، موسیقی ایرانی، موسیقی جهانی، کتابت و نگارگری، آهنگسازی، بازیگری، طراحی صحنه، نمایش عروسکی، عکاسی و سینما) با شرایط خاص انجام می شود، داوطلبانی که قبلاً برای شرکت در آزمون عملی این رشته‌ها در بازه زمانی (۱۴۰۲/۴/۱۳ تا ۱۴۰۲/۴/۱۹) اعلام علاقه‌مندی کرده و در آزمون عملی آن‌ها شرکت کرده یا خواهند کرد، در صورت تمایل لازم است این رشته‌ها را در بین ۱۵۰ انتخاب خود در فرم انتخاب رشته، در هر اولویتی که علاقه دارند، قرار دهند.

دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی

دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی

دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی

دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر و زبان

دفترچه انتخاب رشته کنکور بخش پیوست ها

Print Friendly, PDF & Email
  • ×