» آرشیو » هشدار وقوع پدیده‌های سرمایشی و گرمایشی شدید/کمبود رادار هواشناسی
آرشیو - اجتماعی
کد خبر:9101 | ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۳۳

هشدار وقوع پدیده‌های سرمایشی و گرمایشی شدید/کمبود رادار هواشناسی

پرتو جنوب

رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن هشدار درباره پدیده‌های سرمایشی و گرمایشی شدید به دلیل تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین گفت: خرد بین المللی برای مقابله با این موضوع لازم است.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرگزاری مهر، سحر تاجبخش، رئیس سازمان هواشناسی کشور در نشست خبری اظهار داشت: تغییرات اقلیم امروزه یک مسأله امنیتی محسوب می‌شود و تبعات زیادی روی حوزه‌های اجتماعی و …دارد. همچنین گرمایش جهان در افزایش پدیده‌های جوی بسیار قابل محسوس بوده است و مثلاً یک موج سرما در پاییز و زمستان به وقوع می‌پیوندد و در تابستان فعالیت شدید موسمی رخ می‌دهد.

وی ضمن هشدار درباره پدیده‌های سرمایشی و گرمایشی شدید افزود: مسئولین نسبت به این مسئله باید برنامه داشته باشند و خرد بین المللی برای مقابله با این موضوع لازم است. همچنین برای منابع آب باید برنامه داشته باشیم و انرژی‌های تجدید پذیر را هر چه بیشتر مد نظر قرار دارد و وزارتخانه‌های مرتبط برای سرمایه‌های زیستی و تغییرات اقلیمی باید هر چه بیشتر برنامه داشته باشند.

رئیس سازمان هواشناسی کشور به موضوع فرونشست‌ها، ناشی از مصرف بی رویه آب زیرزمینی اشاره کرد و گفت: اطلاع رسانی درباره تغییرات اقلیمی و تأثیر روی حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی توسط اهالی رسانه بسیار حائز اهمیت است.

وی بیان داشت: تغییر کاربری اراضی سبب شده مسیر آب تغییر و خسارات سیل بیشتر شود. همچنین خشکی تالاب‌ها سبب خیزش گرد و خاک شده و سال‌های اخیر روزهای گرد و خاکی افزایش یافته از طرفی زیر ساخت‌ها فرسوده و ما را با چالش همراه کرده است. لذا برای مقابله با بحران باید برنامه ریزی دقیق کرد.

تاجبخش افزود: سامانه پیش بینی تأثیر محور بسیار مهم است و کسب لایه‌های اطلاعاتی برای هشدار دقیق و حفاظت از جان و مال مردم ضرورت دارد.

وی ادامه داد: امروز دستور کار سازمان بین المللی هواشناسی هشدار سریع برای همه است و باید به این سمت و سوی رویم. در شبکه رادارهای کشور چندان قوی نیستیم و در نیمه شرقی نداریم. کلاً به ۱۰ مورد می‌رسد و باید شبکه پایش قوی شود تا اطلاعات منسجم در فضای سه بعدی جوی تهیه کنیم.

تاجبخش با اشاره به اهمیت فرهنگ‌سازی و آموزش اصطلاحات هواشناسی به مردم و مسئولان و اهمیت بالای تمامی سطوح هشدارها درباره ایجاد مرکز تجمیع لایه‌های اطلاعاتی برای هشدارها تصریح کرد: درباره این مسئله گفت و گو و نامه‌نگاری‌های بسیاری انجام شده و هرچند که بسیاری علاقه دارند که داده‌ها تنها در اختیار خودشان باشد اما داده‌ها باید یک کاسه شود و تا اطلاع‌رسانی‌ها به خوبی صورت گیرد.

احد وظیفه، رئیس مرکز ملی اقلیم و مرکز خشکسالی – نیز در این جلسه با تاکید بر تأثیرات تعییرات اقلیمی بر کشور گفت: توجه ویژه باید به تغییرات اقلیمی داشته باشیم چرا که همواره شاهد تخریب محیط زیست و محدود شدن دسترسی به آب و … هستیم و باید این مسائل را نه به معنای نگران کردن مردم بلکه برای جلب توجه، آگاه‌سازی و آموزش و فرهنگ‌سازی اطلاع‌رسانی کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×