» آرشیو » اردوغان دوباره رئیس‌جمهور شد
آرشیو - سیاسی
کد خبر:3099 | ۷ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۷

اردوغان دوباره رئیس‌جمهور شد

پرتو جنوب

«رجب طیب اردوغان» رهبر حزب عدالت و توسعه با پیروزی مقابل «کمال قلیچداراوغلو» برای یک دوره ۵ ساله دیگر رئیس‌جمهور ترکیه شد.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، طبق گزارش رسانه‌های خارجی پس از شمارش تقریباً همه آرای انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، پیروزی «رجب طیب اردوغان» رهبر حزب عدالت و توسعه، مقابل «کمال قلیچداراوغلو» رهبر مخالفان، مسجل و او برای یک دوره ۵ ساله دیگر رئیس‌جمهور ترکیه شد.

بر اساس آرای اخذ شده در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، اردوغان توانسته است ۵۲.۱۴ درصد آرا را از آن خود کند و در مقابل «قلیچدار اوغلو» رقیب وی نیز ۴۷.۸۶ درصد آرا را کسب کرده است. کمیسیون عالی انتخابات ترکیه پیروزی اردوغان در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را تأیید کرد.

اردوغان ۶۹ ساله، فعالیت سیاسی خود را از اواخر دهه ۷۰ میلادی آغاز کرد، اما پس از آنکه در سال ۱۹۹۴ به عنوان شهردار استانبول انتخاب شد، با طرح‌هایی که برای بهبود سیستم حمل و نقل این شهر اجرا کرد، در میان مردم به محبوبیت رسید.

او سپس در ۱۴ مارس ۲۰۰۳ به عنوان بیست و هفتمین نخست‌وزیر ترکیه انتخاب شد و در سال ۲۰۱۴ هم توانست با کسب بیش از ۵۰ درصد آرا پس از عبدالله گل، دوازدهمین رئیس‌جمهور ترکیه شود. اردوغان پس از آن، در سال ۲۰۱۸ با تغییر قانون اساسی ترکیه، نزدیک ۵۳ درصد آرای انتخابات سراسری این کشور را از آن خود کرد و به عنوان اولین رئیس‌جمهور نظام ریاستی ترکیه برای یک دوره پنج ساله دیگر انتخاب شد.

اردوغان در انتخابات امسال اگرچه برخلاف دوره‌های قبلی انتخابات نتوانست در همان دور اول به پیروزی برسد، اما میزان آرای او نشان داد که بعد از حدود ۲۰ سال همچنان توانسته است پایگاه اجتماعی و سبد رای خود را در میان هوادارانش حفظ کند.

تشکر «اردوغان» از مردم ترکیه در جمع هواداران خود در استانبول
حامیان «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در مقابل خانه وی در استانبول تجمع کردند و اردوغان در بین طرفداران گفت: «با استانبول آمدیم و با استانبول به راه خود ادامه می‌دهیم. دور دوم به پایان رسید. متشکر شما هستم. از همه هموطنان ممنون هستم. از همه اقشار جامعه و ملتمان تشکر می‌کنم.»

Print Friendly, PDF & Email
  • ×